Web zprávy

Počasí | Počasí a koronavirus: Jak teplota ovlivňuje šíření nákazy?

Zpět
na

Studie prokázaly, že na šíření koronaviru má přímý vliv teplota vzduchu. Ten se nejvýrazněji šíří při nižších teplotách a jako nejvýhodnější považují teplotu 8,72 °C. Na podobné hodnoty v Česku klesne teplota vzduchu počátkem listopadu. Navíc se sezónní modely shodují na tom, že v Evropě střední máme před sebou teplotně nadprůměrnou zimu – zejména leden, by měl být v porovnání s dlouhodobým normálem (ten je -2 °C) o 1 až 3 °C nadprůměrný. To znamená, že nás žádné dlouhotrvající mrazy nečekají. Ty sice epidemii nezastaví, ale lidé v mrazech tolik ven nechodí, proto se nákazy tolik nešíří a vždy pomohly při chřipkové epidemii. Navíc v zimě máme oslabený imunitní systém, což způsobuje nedostatek slunečního záření a nedostatek vitamínů. Na obranyschopnosti organismu se podílí ve velké míře ultrafialové sluneční záření.

Výhledy sezónních modelů předpokládají, že letošní zima v Evropě střední bude hodně podobná loňské zimě, tj. bude teplotně nadprůměrná, ani ranní minima mnoho mrazů do nížin nepřinesou, nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat vysoko nad bodem mrazu.

Srážkově by letošní zima měla být průměrná, ale většina srážek spadne v dešti. V nížinách to bude více méně beze sněhu úplně a mnoho dnů se sněžením a celodenními mrazy nemohou očekávat ani v horských oblastech.

Při inverzi se rychleji přenáší infekce

V zimním období v Česku přibývá i inverzního charakteru počasí, se kterým ruku v ruce souvisí i zhoršené rozptylové podmínky, kdy zejména koncentrace prachových částic převyšují své imisní limity. Právě ty se mohou podílet na rychlejším přenosu infekcí tím, že se na ně částice přichytí.

Exhurikán Epsilon přinese do Česka vichr i déšť, sledujte radar Blesku.

V uzavřených prostorách dbejte na zvýšenou vlhkost vzduchu

Šíření kapénkových infekcí pomáhá i nízká vlhkost vzduchu – pokud je totiž pod 40 %, potom je naše sliznice více podrážděná a snáze k ní vir proniká. Navíc v suchu kapénky vysychají a virus se udrží déle ve vzduchu a doputuje na delší vzdálenost. Proto je dobré ve vnitřních prostorách udržovat vlhkost vzduchu nad 40 %, tj. častěji větrat a snížit teplotu.Také přečtěte

Washington se chystá na Bidenovu inauguraci. ‚Je těžké jít se psem na procházku,‘ stěžuje si obyvatelka | iROZHLAS

Spojené státy se chystají na inauguraci 46. prezidenta Joea Bidena. Slavnostní uvedení do funkce bývá …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *