Web zprávy

Počasí | V Česku mrzlo, na horách bude sněžit. A co příští dny?

Zpět
na

Česko hlásí citelné ochlazení – po sobotním přechodu vlnící se studené fronty, do Česka proudí studený vzduch od severozápadu, který srazil nedělní ranní teploty ojediněle pod bod mrazu – např. Konstantinovy Lázně -2 °C, Přibyslav -2,2 °C, Žatec 0 °C, Karlovy Vary 1,4 °C a Liberec 1,4 °C. Na horách jsme místy pod nulou výrazněji – Jizerka v Jizerských horách hlásila jen -4 °C. Studená rána, ojediněle s teplotami pod bodem mrazu, očekáváme celý příští týden, v kombinaci se srážkami, se může tvořit náledí. Ochlazení pocítíme i v odpoledních maximech – zatímco, ještě v sobotu nejvyšší odpolední teploty na jižní Moravě stoupaly ke 20 °C, od neděle už to budou teploty jen kolem 10 °C. Na horách očekáváme déšť se sněhem nebo sněžení.   

Deštníky a pláštěnky všude s sebou

Nový pracovní týden přinese nejen výrazný propad teplot vzduchu, kdy průměrné denní teploty budou připomínat polovinu listopadu, ale také hodně srážek – jen během příštího pracovního týdne na Moravě a ve Slezsku spadne více než je říjnový dlouhodobý normál (let 1981-2010) tedy 43 mm. Na horách se bude jednat o déšť se sněhem, od 900 m nad mořem zpravidla o sněžení. Teplota v 1000 m na horách se bude pohybovat kolem 4 °C, postupně kolem 2 °C. Během nočních hodin může hranice sněžení klesnout do vyšších poloh.

Počasí ve střední Evropě bude pod vlivem tlakových níží – zpočátku týdne bude z centrálního Středomoří postupovat jedna dále do Evropy východní, postupně nás začne ovlivňovat druhá od západu. Převládat tak bude velká oblačnost – oblačno až zataženo, s deštěm, přeháňkami. Po ránu musíme počítat s četnými mlhami.

O víkendu se oteplí až na 17 °C a změní se čas. V pondělí bude vydatně sněžit.

V Evropě střední bude nejchladněji z celého starého kontinentu

K sychravému počasí se přidají podprůměrné teploty – v ranních minimech bude teplota nejčastěji klesat k 6 až 2 °C, ojediněle k -1 °C, v horských oblastech až k -5 °C. V odpoledních maximech to bude teplota nejčastěji mezi 6 až 11 °C. Zejména v horských oblastech bude foukat čerstvý nárazový vítr, který bude snižovat pocitovou teplotu. V Evropě střední tak očekáváme nejnižší teploty z celého kontinentu. Na jihu Evropy budou dokonce nejvyšší odpolední teploty stoupat i nadále k tropickým hodnotám. Tak vysoké teploty jako tuto sobotu tam už ale nenaměříme, tj. ve Španělsku se rtuť teploměru zastavila až na 33 °C, v Turecku na 38 °C.Také přečtěte

73 tragických sekund. Pilot zříceného Challengeru byl zřejmě při vědomí do poslední chvíle

Společně s McAuliffeovou během této jedné z největších havárií v dějinách kosmonautiky zahynula i další …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *