Web zprávy

Poctu České komory architektů si vysloužil Zdeněk Zavřel, seznamte se s jeho prací

Ocenění je udělováno význačným osobnostem z oblasti architektury. Návrhy na udělení Pocty podává každoročně odborná veřejnost včetně členů jednotlivých orgánů České komory architektů.

Na nominačním večeru České ceny za architekturu v Kotelně v Libčicích nad Vltavou byla letos v létě udělena pocta právě architektovi Zdeňkovi Zavřelovi.

Vysokou úroveň odborné práce Zavřel podle komory prokazoval už v počátcích své samostatné tvorby, mezi jinými návrhem České boudy na Sněžce.

Realizoval i řadu obytných a občanských staveb, k jeho nejvýznačnějším realizacím patří České centrum v Paříži (1997) nebo Nizozemská ambasáda v Ghaně (2001).

Působivá stavba v Podještědí nese název Dům na kopci. Vznikla ve spolupráci se stavební firmou IPM Building. Konstrukce domu je kombinací dřevostavby a tradičních zděných materiálů. Vyšší část je tvořena dřevěnými smrkovými rámy s celoprosklenou fasádou.

Foto: Archiv IPM Building

Sedmasedmdesátiletý profesor Zdeněk Zavřel je český architekt a vysokoškolský pedagog, bývalý děkan Fakulty architektury ČVUT v Praze. Krátce po absolvování studia architektury na pražském ČVUT získal možnost stáže v rotterdamském ateliéru Van den Broek a Bakema. Po návratu do Československa se stal členem legendární Školky SIAL v Liberci.

Porota Pocty ČKA navrhla udělit ocenění Zdeňku Zavřelovi za „vlastní architektonickou práci, pro jeho dlouhodobý občanský postoj a službu architektonické komunitě, kterou prokázal jako děkan Fakulty architektury ČVUT ve dvou volebních obdobích“.

České centrum v Paříži navržené architektem Zavřelem.

Foto: Archiv České komory architektů

V porotě, která navrhla udělení Pocty ČKA za rok 2019 profesoru Zdeňku Zavřelovi, usedli architekti Jakub Chvojka, Zdeněk Jiran, Miroslav Masák, Petr Stolín a teoretička a kritička architektury Jana Tichá.

Nejde o první významné ocenění Zavřelovy tvorby. V roce 1998 získal Grand prix ČKA za celoživotní dílo. Je také nositelem zlaté Felberovy medaile z roku 2013.

Také přečtěte

Realme GT bude jeden z nejlevnějších mobilů s procesorem Snapdragon 888

Realme GT výrobce avizoval už koncem února, první obrázky zveřejnil v rámci kongresu MWC v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště