Web zprávy

Podíl z firmy, vysvětlil Prymula svůj milion. Výsluhu má i jako plukovník


Roman Prymula


| foto: Dan Materna, MAFRA

„V daňovém přiznání je jasně uvedeno v poznámce, že se jedná o odprodej podílového listu společnosti Solek, který jsem rok před tím koupil s pětiprocentním výnosem a pak jsem ho opět odprodal,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Firma Solek se zabývá investováním do obnovitelných zdrojů. Původem česká společnost funguje od roku 2010 a má zastoupení i v Chile, Rumunsku a na Kypru.

V majetkovém přiznání Prymula rovněž uvádí, že měl za minulý rok příjmy také jako zástupce přednosty Ústavu sociálního lékařství úvazek na Lékařské fakultě UK v Hradci Králové a dále za místo v dozorčí radě Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra. Jako plukovníkovi ve výslužbě mu náleží také vojenská výsluha.

Není to poprvé, co se média pídí po Prymulových příjmech v souvislosti s úředními funkcemi. V roce 2016 kvůli spojení s farmaceutickým průmyslem opustil místo ředitele hradecké nemocnice. Tehdy nepřiznal svoje působení ve firmě Biovemed vlastněné jeho dcerou. Tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ho odvolal s odůvodněním, že jde o střet zájmů.

Už v roce 2012 se Prymulovo jméno objevilo v souvislosti s analýzou, v níž se právníci z Ligy lidských práv tvrdě pustili do českého systému očkování umožňujícího podle nich, aby rozhodovali lidé, kteří mají vazby na farmaceutické společnosti. Prymulu tehdy obvinili z toho, že od výrobců vakcín pobírá odměny, provádí pro ně výzkum a působí jako jejich poradce. Epidemiolog se ale proti těmto informacím ohradil (více o analýze čtěte zde).

Také přečtěte

Potřebujeme testovací centra v českém příhraničí, apelují pendleři

Proč se o víkendu tvořily na hranicích fronty? Pendlerů je hodně a musí stihnout testy. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *