
S troškou nadsázky by se dalo říci, že k dotačnímu programu Oprav dům po babičce by v budoucnu mohlo ministerstvo životního prostředí přihodit i stavební materiál vyrobený z babiččina svetru či dědových kalhot. Právě staré oblečení totiž posloužilo Diakonii Broumov k vývoji zcela nového stavebního materiálu, který nahradí například OSB desky. Je to další díl do skládačky recyklačního stavebnictví, v němž se už například využívají PET lahve.
Kliknutím zvětšíte
S troškou nadsázky by se dalo říci, že k dotačnímu programu Oprav dům po babičce by v budoucnu mohlo ministerstvo životního prostředí přihodit i stavební materiál vyrobený z babiččina svetru či dědových kalhot. Ilustrační foto
|
Foto: Shutterstock
Setkal se s nimi asi každý. Žlutooranžových kontejnerů s nápisem Použitý textil je v celé České republice kolem tisíce. Ne všichni však vědí, kam jejich obsah směřuje a co se s ním dál děje. Všechny lidmi vyhozené textilie míří do východočeské Diakonie Broumov, kde se oděvy vytřídí. Část jde do obchodu, ze kterého Diakonie zčásti financuje svůj provoz, část do zemí třetího světa.
Opravit dům po babičce bude snadnější: Kdo může získat až milion či výhodný úvěr
Ještě donedávna končilo asi patnáct procent přijatých textilií na skládce či ve spalovně. S tím je však nyní konec. Broumovská sociální služba totiž přišla s nápadem, jak s odpadem zacházet. Začala z něj vyrábět stavební materiál.
„Mnoho let jsme hledali způsob, jak efektivně využít znehodnocený či poničený textil, který jsme ještě donedávna vozili na skládku či do spalovny. To je však drahé. Proto jsme se rozhodli využít starý textil k výrobě stavebního materiálu podobného OSB deskám,“ uvedl k novince, která má nejen platný český patent zapsaný v rejstříku Úřadu průmyslového vlastnictví, ale také platnou mezinárodní patentovou přihlášku, zástupce Diakonie Broumov Tomáš Tykva.
Novinka z Broumova. OSB desky ze starých hadrů.
Podle něj mají právě „hadrové“ desky ve stavebnictví budoucnost. „Klasické OSB desky se vyrábí z odpadního dřeva, které by našlo i jiné využití. Starý textil však už jiné využití nemá a k našemu účelu se hodí náramně,“ vyzdvihl Tykva.
Na jednu, metr čtvereční velkou desku o síle 12 milimetrů se využije na 11 kilogramů starého textilu. Pojivem je odpadní plast. „Pokud vše půjde podle plánu, tento nový stavební materiál bude k dispozici zájemcům přibližně za rok,“ doplnil Tykva.
Zdroj: Youtube
Cihly na antuku, plast do dveří
Jak lze naložit s materiálem, který by jinak skončil ve stoupě, nedávno ukázal i největší světový výrobce cihel Wienerberger. Ten část nepovedených tašek či cihel v syrovém stavu vrací zpět do výroby. Cihelný odpad ve formě cihelného prachu nebo drti je zase možné využít například jako antuku, k zásypu cest nebo jako substrát pro rostliny.
Alternativy z použitého plastu hledá také největší český výrobce dveří Sapeli. „Pracujeme na vyhledávání nových materiálů. Rozhodujícím faktorem je důraz na ekologii a udržitelnost,“ řekl nedávno Deníku obchodní ředitel firmy Marek Sedlák.
Většina textilu končí na skládce. Recyklaci brání kvalita oblečení i úředníci
Společnost má už v nabídce dveře z lněných vláken a testuje i možnost v podobě tetrapaků či právě PET lahví. „Aby bylo možné desky k výrobě dveří použít ve výrobě, je potřeba poměrně hodně materiálu. Pro jednu výplň dveří standardní velikosti je nutné použít zhruba 500 PET lahví,“ popsal Sedlák.
V Hradci Králové byla nedávno otevřena první „umělohmotná“ silnice, kde asfaltovou směs doplnila drť z PET lahví, která posloužila jako pojivo.
Tento článek jste si mohli přečíst díky předplatnému Deník Klubu