Web zprávy

Pojišťovna neschválila léčbu rakoviny: Eva (†76) na nádor zemřela

„Přesně 16. března, na svoje narozeniny, se dozvěděla, že je vážně nemocná. To byla pecka, hrozná,“ vzpomíná se slzami v očích manžel. Operace ani chemoterapie nepřipadaly v úvahu, paní Krejčové ale mohla zachránit nebo minimálně o několik let prodloužit život imunologická léčba. „Její lékař sepsal žádost na pojišťovnu o povolení léčby,“ pokračuje Zdeněk Krejča.

Naději zoufalému muži i jeho nemocné manželce vzalo rozhodnutí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. „Zamítli to. Údajně proto, že z žádosti nebylo zřejmé, že jde o jedinou možnou léčbu,“ přiblížil pan Krejča. Z žádosti lékaře ale přitom jasně vyplývá, že jiná forma léčby ženě již nemůže pomoct.

Vysoká cena

Zdeněk Krejča se proti rozhodnutí odvolal. Ve chvíli, kdy šlo o čas, se naděje na pomoc ze strany pojišťovny ztrácela. „Problém byl nejspíš v ceně. Jedno balení léku vyjde na 43 tisíc. Potřeba jich bylo celkem osm,“ doplnil manžel. Vysokou cenu tak zaplatila sama pacientka, která na začátku září rakovině podlehla.

„Vůbec to nechápu. Když někdo ví, že je jediná možnost, jak člověka zachránit, tak by pro to měl udělat všechno. Já jsem u této pojišťovny 40 let, ale po téhle zkušenosti od ních odejdu,“ uzavírá smutný příběh vdovec.

Zdeněk Krejča se svojí manželkou Evou (zleva) rádi jezdívali do lázní. Naposledy spolu byli loni v létě.

Zdeněk Krejča se svojí manželkou Evou (zleva) rádi jezdívali do lázní. Naposledy spolu byli loni v létě.

Autor: Michal Israel Volf

Vyjádření Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZP MV ČR)

V červnu t. r. obdržela ZP MV ČR žádost Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem o úhradu speciálního léčivého přípravku nad rámec indikačního omezení stanoveného rozhodnutím SÚKL pro Mgr. Evu Krejčovou. ZP MV ČR žádost posoudila v souladu s platnou legislativou a při svém rozhodování individuálně zohlednila zdravotní stav pacientky i dostupné možnosti léčby. Požadavek na úhradu léčebného přípravku jako jediné možnosti léčby byl odůvodněn nevhodností chemoterapie.

U pacientů s tímto typem nádoru jsou však k dispozici další možnosti chemoterapie. ZP MV ČR vyjadřuje upřímnou lítost nad úmrtím paní Krejčové. V době, kdy posuzovala žádost o úhradu, nebylo možné pacientce léčivem pomoci. (Redakčně zkráceno)

Slavný kytarista Eddie Van Halen (†65) zemřel na rakovinu.

Jak se dostat k nejmodernější onkoléčbě?

„Po celé republice je poměrně hustá síť Komplexních onkologických center (KOC). A každý onkologický pacient má možnost se na takovém speciálním pracovišti léčit. Cílem České onkologické společnosti je propojit KOC s menšími pracovišti. A ne vždy se to úplně daří,“ řekla před časem Blesku doc. MUDr. Jana Prausová a dodala:

„Pokud jako pacient máte pocit, že se vám nedostává správné péče nebo léčby, vždy si můžete vyžádat druhý názor lékaře v Komplexním onkologickém centru. Stačí zvednout telefon a objednat se.“

Doc. MUDr. Jana Prausová.

Doc. MUDr. Jana Prausová.

Autor: Tonda Tran

Co dělat, když pojišťovna zamítne léčbu

1. Do 15 dnů musí pacient podat odvolání proti rozhodnutí pojišťovny.

2. Pokud i přesto pojišťovna zamítne léčbu, pak do dvou měsíců od rozhodnutí pojišťovny může podat žalobu k správnímu soudu. Pokud soud nemocný vyhraje, pojišťovna je povinna vše zpětně proplatit.

3. Hradit si léčbu sám.

4. Využít k úhradě léku nějaké nadační sbírky.

Fotografka Lucie Levá bojuje s rakovinou střev a metastázemi v játrech.

 Také přečtěte

Chytrá výhybka zrychlí vlaky – Novinky.cz

Čidla na výhybkách se již nyní testují na několika místech republiky. „Výhybky jsou pečlivě prověřovány. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *