Web zprávy

Pokud nebudete dodržovat opatření, všechno zavřeme, varoval Babiš


„Virus se chová jinak, než na začátku roku,“ prohlásil premiér, který si postěžoval na to, že lidé se bouří proti nošení roušek. „Názor lidí na nošení roušky se zásadně změnil a dokonce sedm procent Čechů si ji nebere nikdy,“ řekl. To je podle něj diametrální rozdíl oproti dubnu.

„Buď budeme všichni patření dodržovat, nebo budeme muset přikročit k dalším omezujícím krokům,“ zdůraznil Babiš s tím, že nemůže vyloučit ani kompletní vypnutí chodu společnosti včetně ekonomiky, tedy lockdown.

„Já vás prosím, je víkend, buďte doma. Pokud to půjde, příští týden pracujte z domova,“ pokračoval Babiš.

Zdravotnictví nad propastí

Prymula poukázal na alarmující množství nově nakažených zdravotníků.  „Za jediný den se nakazilo 85 lékařů a téměř 200 sester,“ řekl. „To jsou data, která nám říkají, že kapacita systému je ohrožena nejen počtem lůžek, ale i počtem personálu,“ varoval ministr.

Mezi nejnovější opatření patří například to, že vláda se rozhodla od pondělí na dva týdny zavřít divadla i kina. Zmrazí i sportovní aktivity profesionální i volnočasové. Na střídavou výuku přejdou základní školy na druhém stupni základních škol.

Už od pátku zůstávají zavřená fitness centra, bazény i koupaliště. Restaurace budou otevřené jen do 20 hodin a u stolu budou moci sedět maximálně čtyři lidé.

Vládu k tomu dovedla narůstající čísla a více hospitalizovaných v nemocnicích, které ale stále péči o pacienty zvládají. Podle Prymuly se situace uklidní zhruba až v polovině příštího roku.

Počet nových případů nákazy koronavirem má nové denní maximum. Ve čtvrtek laboratoře v Česku odhalily 5 394 pozitivních, je to ale „jen“ o 57 případů více, než byl dosavadní rekord ze středy tohoto týdne. Třináct lidí s onemocněním covid-19 zemřelo.

Také přečtěte

Češi loni dýchali čistší vzduch

Ovzduší v Česku bylo v loňském roce nejčistší za několik roků. Do jaké míry k tomu napomohl nouzový …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *