Web zprávy

Policejní stanici na předměstí Paříže napadli útočníci s tyčemi a minomety


„Byl to organizovaný útok asi čtyřiceti lidí, kteří se chtěli prát. Posledních pár dní tu panovalo napětí u skupiny obyvatel, která se pouští do bitek s policií. Panuje tady protipolicejní nálada. Nebyli jsme daleko od katastrofy,“ řekl stanici BFMTV starosta Champigny Laurent Jeanne.

Výtržníci přišli krátce před půlnocí, právě ve chvíli, kdy před komisařstvím kouřili dva policisté. Ti se ještě stihli zamknout uvnitř, než útočníci s železnými tyčemi začali bouchat do prosklených vchodových dveří. Podle BFMTV také stříleli z minometů, později se na místě našlo osm střel.

Těsně u budovy policejní stanice dav odpálil i několik ohňostrojů, píše Le Figaro. Agresoři také zapálili dva odpadkové koše a zničili několik policejních a civilních aut. 

Konkrétní motiv útoku zatím není jasný. Policejní stanice však stojí v obytné oblasti, která je známá kvůli pouličnímu prodeji drog, napsala agentura Reuters. Žádný policista nebyl zraněn, dva zmínění strážníci jsou ale údajně v šoku. Situace se uklidnila kolem jedné ráno, doplnil deník Le Parisien.

Zástupce francouzské Národní policejní aliance Frédéric Lagache v reakci na incident osočil vládu, že se stupňujícím se násilím vůči bezpečnostním složkám nic nedělá. „Už od nástupu prezidenta Emmanuela Macrona jsme ho na to upozorňovali, ale musíme konstatovat, že se to nikam neposunulo,“ uvedl.

„Pořádkové síly respektuje čím dál méně lidí a vláda dosud bohužel neuspěla ve snaze otočit tuto tendenci. Co víc je potřeba, aby se vláda zapojila do ochrany svých bezpečnostních složek?“ dodal.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin na Twitteru napsal, že „malí kluci nikoho neohromí a neodradí nás od boje proti narkotikům“. „Plná podpora našim policistům, kteří odvádějí náročnou práci,“ dodal.

Nevěděli, že jsou to policisté, spletli si je s Romy

Za poslední dva roky zažila policejní stanice Champigny asi 15 kilometrů od centra metropole obléhání už potřetí. Tentokrát útok skončil vytlučenými okny, poškozena byla i policejní vozidla. Nikdo nebyl zatčen.

Ztracená předměstí budeme muset znovu dobýt, míní francouzský právník

Sobotní incident se navíc stal jen dva dny poté, co neznámí pachatelé zaútočili na předměstí Paříže na dva policisty. Vzali jim služební zbraně, kterými na ně pak stříleli. Jeden z policistů, který mimo jiné utrpěl i frakturu lebky, je ve vážném stavu.

Starosta místní části Herblay Philippe Rouleau ovšem uvedl, že policisté byli v civilu a útočníci zřejmě nevěděli, že jde o členy bezpečnostních složek. Agentura AFP s odvoláním na zdroje uvnitř policejních složek uvedla, že je nejspíš pokládali za členy romského gangu. 

Premiér Jean Castex útok odsoudil a řekl, že šlo o čin „zbabělých jedinců“ a že útok na policisty je i „útokem na republiku“. Prokuratura zahájila stíhání trojice neznámých mužů kvůli pokusu o vraždu.Také přečtěte

Honor se zbavil rodiče v okovech a vyhlíží perspektivní budoucnost

Honor vznikl jako cenově dostupná dceřinná značka koncernu Huawei. Dlouho to dobře fungovalo, než na …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *