Web zprávy

Policie loni odhalila 60 tisíc nepřipoutaných. Nejčastěji jsou to spolujezdci na zadních sedadlech | iROZHLAS

Sednout si do auta a zapnout si bezpečnostní pás, to je jedna z věcí, kterou musí člověk ve voze udělat, než vyjede. Ačkoliv by měla být automatická, pořád je dost Čechů, kteří se v autě z nějakého důvodu nepoutají. Podle ministerstva dopravy policie loni řešila přes šedesát tisíc takových přestupků. Na českých silnicích je tenhle přestupek třetím nejčastějším hned za telefonováním při řízení a rychlou jízdou.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítNa poutání se při kontrolách zaměřuje i policie. Za jízdu bez pásu hrozí lidem na místě až dvou tisícová pokuta. (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public Domain | Zdroj: pxhere.com

„Najíždíte na dálnici a ani jeden jste neměli bezpečnostní pás,“ říká policista při kontrole dodávky na Berounsku. Řidič se brání tím, že jsou kousek od domu, na kterém pracují a potřebovali si jenom rychle dojet pro materiál. „A jak jsme naskočili, tak jsme prostě zapomněli.“ Za přestupek jim policie udělila na místě dvě stě korun každému.

Poslechněte si celou reportáž o důležitosti bezpečnostních pásů.

Na používání bezpečnostních pásů v autech apeluje také šéf Besipu Tomáš Neřold. Upozorňuje, že pás může připoutanému řidiči nebo spolujezdci zachránit život.

„Stačí pouze padesáti kilometrová rychlost a ta síla nárazu se rovná tomu, jako kdybych padal z desetimetrové výšky na tvrdou plochu,“ vysvětluje Neřold. Například osmdesáti kilový člověk působí v době nárazu v padesáti kilometrové rychlosti silou až dvě tuny.

Zapomenutí nebo nevole

Z výzkumu, který provedl Besip přímo na silnicích vyplývá, že častěji než řidiči se v osobním autě nepoutají spolujezdci na zadním sedadle.

„Třeba v loňském roce zhruba osm procent řidičů nebylo připoutáno. Na zadních sedadlech u spolujezdců to už bylo 15 procent,“ uvádí šéf Besipu.


Policie zkontrolovala při akci spojené s koncem prázdnin 28 tisíc aut, odhalila 4676 přestupků


Číst článek

Na poutání se při kontrolách zaměřuje i policie. Za jízdu bez pásu hrozí lidem na místě až dvou tisícová pokuta. Řidiči si navíc připíšou tři body. Loni za to policie udělila přes 60 tisíc pokut.

Podle dopravního experta z Ústředního automotoklubu Igora Siroty si nejvíc lidí pás prostě zapomene zapnout. Ale jsou i případy, kde se lidé nepoutají záměrně.

„Kdo pravidelně něco rozváží po městě, nastupuje, vystupuje a takzvaně se mu to nechce, protože by furt musel zapínat a rozepínat. Druhá skupina jsou lidé, kteří to mají z povahy, že jsou něco jiného než ti ostatní,“ rozvádí Sirota.

Podle policejních statistik loni zemřelo přes 80 řidičů a spolujezdců v osobních autech právě proto, že nebyli připoutaní. Téměř 150 lidí, kteří nepoužili pásy, bylo zraněno těžce.

Luděk Hubáček

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Zimní Jilemnice nenabízí jen obřího sněhového Krakonoše

Jilemnice je známá lyžařskými i turistickými tradicemi, má svého genia loci, který se projevuje asi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *