Web zprávy

Policie se zapojí do trasování. Podle Hamáčka na to vyčlení stovku lidí


„Jakmile bude podepsána dohoda, mohou začít pracovat. V první fázi by to bylo kolem 100 policistů,“ uvedl ministr. Hamáček již v úterý na svém Twitteru uvedl, že se na zapojení policistů dohodl s policejním prezidentem Janem Švejdarem.

Česko ve čtvrtek zaznamenalo druhý denní přírůstek nad tisíc nových případů nákazy koronavirem, laboratoře potvrdily 1161 pozitivních testů. 

Hamáček již dříve řekl, že pomoc policie při trasování nabízel už na jaře. K dispozici by podle něj mohly být desítky zkušených vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) však v úterý prohlásil, že zapojení policie při trasování není zatím na stole. Podle čtvrtečního Hamáčkova vyjádření je však o přípravě dohody předseda vlády informován.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v pátek uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. Hlavní hygienička Jarmila Rážová zase na konci srpna v České televizi řekla, že hygienici stíhají trasovat do 400 nových případů koronavirové nákazy za den. 

Po posílení hygienických stanic a zapojení mediků a díky provozu informační linky 1221, která opět funguje od 1. září, odhadovala, že by se mělo zvládat trasování u 750 nových nakažených denně. O změně v trasování nyní diskutují experti ministerstva zdravotnictví, závěry by měli zveřejnit do pátku.

Situace je opravdu tristní, trasování nakažených nestíháme, přiznala Jágrová

Před odstoupením od trasování varovala česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO). Data ukazují rostoucí úroveň šíření infekce napříč kraji a okresy a přibylo hospitalizovaných pacientů s covidem-19, včetně těch, kteří jsou ve vážném stavu. Řešením není zastavit trasování kontaktů nakažených, ale zvýšit kapacity, uvedla pobočka na facebooku.

Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) považuje situaci ohledně šíření covidu-19 v Česku za znepokojivou. Varovala, aby země neomezovala trasování kontaktů nakažených jen na ty s příznaky či těžkým průběhem infekce, ale aby zvýšila kapacity. Premiér Andrej Babiš (ANO) kritiku odmítl a organizaci vzkázal, aby raději mlčela. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zdůraznil, že Česko trasovat nepřestane, chce ale systém změnit a zefektivnit.Také přečtěte

KOMENTÁŘ: Damoklův meč nad Blatným. Přesto je jeho konec v nedohlednu

Prezident soustavně ostřeluje ministra zdravotnictví Jana Blatného. Pokud však Blatný neudělá žádnou extra botu, odvolání …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště