Web zprávy

Policisté v Londýně rozehnali několikatisícovou demonstraci proti přísným opatřením

Policie účastníky protestu rozehnala právě kvůli nedodržování rozestupů. Při následných střetech došlo na zranění a podle The Guardianu potřebovali ošetření tři demonstranti a jeden policista.

Zpočátku přitom bylo vidět na okrajích davu policisty, kteří nijak nezasahovali. Nakonec se ale rozhodli akci zrušit. Protože ale lidé vytvořili hustý dav a nedodrželi odstupy, požádali přítomné, aby se rozešli, a upozornili, že zakročí proti těm, kdo neuposlechnou. Nakonec dav obstoupili, lidé na ně stříkali vodu a volali, aby změnili stranu, na níž stojí. Policisté pak vytasili obušky.

„Dav na Trafalgarském náměstí nesplňoval podmínky nařízené k omezení rizika a ohrozil ostatní přenosem viru. Informovali jsem organizátory, že už se na akci nevztahuje výjimka z nařízení (o shromažďování). Odchodem se můžete vyhnout zásahu a zadržení,” uvedla policie v prohlášení.

Protestujícím vadí zpřísňování opatření

Účastníkům vadilo, že britská vláda dále zpřísňuje opatření. Tento týden zkrátila provozní dobu barů a restaurací, zpřísnila požadavky na nošení roušek a zvýšila pokuty za nedodržování. Zakázala shromáždění více než šest lidí s výjimkou demonstrací, pokud jejich organizátoři zajistí odstupy.

Protest se konal na témže místě i před týdnem, při potyčkách tam bylo několik policistů zraněno a zadrženo bylo 32 lidí.

Protest proti opatřením proti koronaviru v Londýně

Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Před sobotní akcí podle agentury AP policie oznámila, že policisté budou s lidmi mluvit a vysvětlovat jim význam odstupu. K donucovacím prostředkům a na rozhánění davu dojde, až bude-li to nezbytné. V jednom případě už policisté zabavili jednomu účastníkovi podomácku vyrobený ochranný štít.

Mluvčí na sobotním shromáždění odmítli kritiku, že šíří konspirační teorie. Jde jim prý jen dodržení lidských práv a svobody vyjadřování. Jeden z účastníků Dan Astin-Gregory řekl, že chápe, že covid-19 zabíjí a lidé kvůli němu trpí, avšak vládní opatření jsou podle něj neúměrně přísná. „Unavuje nás to strašení a dezinterpretace faktů. Unavuje nás omezování našich svobod,” řekl ve svém vystoupení.

Protest proti opatřením proti koronaviru v Londýně

Foto: Stefan Rousseau, ČTK/AP

V Británii s covidem-19 zemřelo více než 42 000 lidí, což je nejvyšší bilance v evropských zemích. V posledních týdnech se rychle zvyšují údaje o denním nárůstu nakažených.

Opatření se zpřísňují podle podmínek v jednotlivých částech Británie a do pondělka se dotknou čtvrtiny obyvatel 66milionové země. Do skupiny oblastí se znepokojujícím vývojem v pátek vláda zařadila také devítimilionový Londýn, kde by tak podle AP mohla být vyhlášena další zpřísněná opatření.

Také přečtěte

Veronika Vítková: Těhotenství pro mě bylo vysvobozením

Byla součástí českého biatlonového rozmachu. Parádní éry po olympijských hrách v Soči 2014, kde biatlonisté …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště