Web zprávy

Polsku docházejí lůžka pro lidi s covidem, země zavádí plošné nošení roušek


„Jsme několik kroků od chvíle, kdy se začne nedostávat lůžek a ventilátorů,“ řekl Morawiecki na tiskové konferenci. Uvedl také, že jeho vláda nechce v zemi znovu vyhlásit celostátní karanténu, jako to bylo letos na jaře. 

Od soboty místa na kulturních akcích a v kinech budou moci být obsazena jen ze čtvrtiny, na svatbách a dalších rodinných oslavách se bude moci sejít nanejvýše 100 lidí. V restauracích budou muset být stoly uspořádány tak, aby na každého hosta připadaly čtyři metry čtvereční.

V Polsku se koronavirem doposud nakazilo 11 599 lidí, celková smrtelná bilance činí 2 867. Za posledních 24 hodin přímo onemocnění covid-19 podlehlo osm pacientů, dalších 68 mělo i přidružené choroby. 

V polských nemocnicích momentálně leží 4 138 pacientů s covidem-19, z nich 296 potřebuje plicní ventilaci, což je oproti středě nárůst o 13 procent.

Odborníkům dělá starosti také blížící se svátek Všech svatých, kdy se na hřbitovech setkávají zástupy lidí a který je v Polsku příležitostí k rodinným návštěvám. 

Někteří by chtěli, aby 1. listopadu, na kdy svátek připadá, byly hřbitovy zavřené a aby se období, kdy na lidé chodí na hroby svých blízkých, rozložilo na několik víkendů.

Sejm se hádá kvůli chování poslanců

V Sejmu, dolní komoře parlamentu, ve středu vypukly hádky kvůli chování poslanců krajně pravicové Konfederace, kteří odmítají dodržovat povinnost nosit roušky ve všech sálech parlamentu a zachovávat rozestupy od ostatních. 

Vláda na 14 dnů zavře divadla, kina i fitness. Hospody budou jen do 20 hodin

Grzegorz Braun z Konfederace si od místopředsedkyně Sejmu Malgorzaty Gosiewské z vládnoucího Práva a spravedlnosti vysloužil označení „pakáž“.

Přibližně 22 procent lidí v Polsku tvrdí, že se „rozhodně“ bojí koronaviru, 36 procent uvádí, že „spíše“ má z něho strach, vyplývá z průzkumu pro list Dziennik-Gazeta Prawna a rozhlasovou stanici RMF FM. 

Co se týče názoru na očkování proti koronaviru, jsou tábory jeho stoupenců i odpůrců vyrovnané. „Určitě“ by se dalo naočkovat 23,1 procenta lidí a „spíše“ 23 procent. Proti očkování se rozhodně vyslovilo 30,7 procenta respondentů a „spíše“ by si ho nedalo dát 15,5 procenta.

V Česku z průzkumu zveřejněného koncem září vyplynulo, že skoro tři pětiny lidí se nechtějí proti koronaviru naočkovat.

Také přečtěte

Má pořádné zpoždění, ale nová šestková nokia se už rýsuje

Nokia model 6.2 představila v září 2019 na veletrhu IFA v Berlíně. I při velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *