Web zprávy

Pompeo bez přímých důkazů řekl, že Al-Káida má novou základnu v Íránu. Země ho obvinila ze lži | iROZHLAS

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v úterý bez jasných důkazů uvedl, že teroristická síť Al-Káida si zřídila novou hlavní základnu v Íránu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf vzápětí tvrzení označil za nepravdivé a obvinil Pompea z válečného štváčství. Informovala o tom agentura Reuters.Washington

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítAmerický ministr zahraničí Mike Pompeo | Zdroj: Reuters Connect

Americký list The New York Times (NYT) v listopadu napsal, že Izraelští agenti při tajné operaci v Íránu v srpnu zabili druhého nejvýše postaveného muže teroristické sítě Al-Káida Abdalláha Ahmeda Abdalláha. Egypťan, který vystupoval pod jménem Abú Muhammad Masrí, je považován za jednoho ze strůjců vražedných atentátů na americká velvyslanectví v Nairobi a Dáresalámu v roce 1998 a hovořilo se o něm také jako o možném nástupci současného vůdce Al-Káidy Ajmána Zavahrího. Írán to tehdy odmítl s tím, že na svém území žádné teroristy z Al-Káidy nemá.

Pompeo na úterní tiskové konferenci ve Washingtonu, osm dní před koncem mandátu prezidenta Donalda Trumpa, řekl, že Masrí zemřel loni 7. srpna. Zdůraznil přitom, že to poprvé oznamuje veřejně. Následně ministr zahraničí poznamenal, že Masrího působení v Íránu nebylo překvapivé. Masrího přítomnost v Íránu souvisí s tím, proč tu dnes jsme… Al-Káida má novou domovskou základnu: je to Íránská islámská republika, řekl Pompeo.

Jeho íránský protějšek Zaríf tvrzení o vazbách Íránu na Al-Káida označil na twitteru za smyšlené. Pompea obvinil válečného štváčství a lži.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Ministr zahraničí Petříček: Spolupráce s hnutím ANO po volbách? Nedovedu si to představit | iROZHLAS

Sociální demokracii čeká v dubnu souboj o to, kdo stranu povede do říjnových parlamentních voleb. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště