Web zprávy

Poptávka po respirátorech prudce vzrostla, Česko jich má ale dost

„Výrobní kapacita se proti loňskému jaru výrazně zvýšila. Máme zjištěno 15 výrobců respirátorů FFP2, které jsme oslovili a jejichž kapacita výroby je přibližně 22 milionů kusů měsíčně,“ sdělil Právu ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Dodal, že další desítky milionů kusů lze v případě potřeby každý měsíc dovézt. K tomu je v rezervách státu podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) 16 milionů těchto respirátorů.

Poptávka narostla

Havlíček upřesnil, že momentálně se v tuzemsku měsíčně vyrábí zhruba 10 milionů kusů, větší poptávka není. Osmdesát procent výroby českých výrobců přitom směřuje na export.

„Pokud by se domácí poptávka zvýšila, tak maximální domácí kapacita je 14 milionů respirátorů FFP2 měsíčně, zbytek jde na vývoz,“ dodal Havlíček.

Na českém trhu je podle něj také velká nabídka prodejců a distributorů respirátorů ze zahraničí, schopných dodat až 71 milionu kusů měsíčně. „Celkem by se tak na trhu v Česku mohlo každý měsíc objevit 85 milionů respirátorů,“ sečetl Havlíček.

Poptávka po respirátorech FFP2 prudce vzrostla ve středu poté, co možnost jejich povinného nošení připustil premiér Andrej Babiš (ANO). Na e-shopu nanospace.cz, kde se prodávají nanovlákenné respirátory, byla poptávka proti předchozím dnům 27násobně vyšší.

„Za den jsme prodali tolik, kolik se prodalo za celý předchozí měsíc,“ potvrdil Právu předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs. Některé druhy respirátorů se dokonce dočasně vyprodaly. Také Kůs ale ubezpečil, že ČR je ve výrobě respirátorů FFP2 soběstačná. „Jsme výrobně nezávislí a dokážeme pokrýt poptávku. Výroba pořád běží a zásoby se doplňují,“ podotkl.

Vláda v pátek povinnost nosit respirátory nezavedla. S rozhodnutím hodlá počkat na zkušenosti z Německa a Rakouska, kde je v hromadné dopravě a obchodech zavádějí kvůli mnohem nakažlivější tzv. britské mutaci koronaviru. Respirátory by zatížily peněženky obyvatel, jelikož jsou dražší než roušky, které si navíc nemálo lidí ušilo samo.

Respirátor FFP2 se podle srovnávače cen dá koupit od devíti korun za kus. Nanovlákenné respirátory s lepší ochranou jsou přirozeně výrazně dražší, avšak dají se nosit i dva týdny, jsou-li pravidelně a řádně čištěny a dezinfikovány.

Na ceny by se mohly zavést limity

Pokud by lidé používali respirátor jednorázově, tedy jeden denně, pak při průměrné ceně 25 korun za respirátor by to pro čtyřčlennou rodinu při jejich každodenním používání znamenalo náklad zhruba tři tisíce korun měsíčně, upozornil analytik skupiny Natland Petr Bartoň.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek prohlásil, že by případná povinnost nosit respirátory neměla občany nadměrně finančně zatížit.

Kabinet podle něj zvažuje i možnost zajištění přiměřených cen tím, že stanoví jejich limit. „Cenovou regulaci v případě nedostatku a vysokých cen může zavést ministerstvo financí,“ poznamenal Havlíček. Dodal, že aktuálně jsou ale ceny respirátorů výrazně nižší než na jaře.

Kůs navrhuje, aby vláda případně nevybírala u respirátorů DPH, jako to udělali v Rakousku. „Tupé zastropování cen zadusí domácí výrobu a pustí sem nekvalitní věci z Asie,“ řekl.

Také přečtěte

Krok za krokem: Jak najít nejvýhodnější mobilní tarif?

Srovnávačů mobilních tarifů je na trhu celá řada. Novinka od ČTÚ je ale unikátní v tom, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště