Web zprávy

Poškozené plíce pacientů s covidem se mohou samy uzdravit

Ze studie rakouských vědců vyplývá, že plíce se pravděpodobně samy dokážou uzdravovat. Po 12 týdnech zkoumání už je nemá poškozené téměř polovina zkoumaných pacientů. Ještě před několika týdny bylo přitom procento vysoké.

Z 86 pacientů, kteří byli v tyrolské nemocnici od konce dubna do začátku června hospitalizováni s nákazou koronavirem, mělo při kontrole po šesti týdnech poškozené plíce 88 procent z nich. O šest týdnů později číslo kleslo na „pouhých” 56 procent, tlumočil výsledky kontroly britský The Telegraph.

Výsledky z kontroly po 24 týdnech od propuštění z nemocnice zatím nejsou k dispozici, existuje však velká naděje, že procento lidí s poškozenými plícemi opět klesne. Od šestého do dvanáctého týdne pozorování klesl kupříkladu výskyt dušnosti u 39 procent pacientů.

„Špatná zpráva je, že i řadu týdnů po propuštění z nemocnice někteří pacienti vykazují známky poškození plic. Tou dobrou ale je, že se zdá, že plíce mají vlastní mechanismus pro obnovu, protože procento pacientů s poškozením plic klesá,” uvedla doktorka Sabina Sahaničová z univerzity v Innsbrucku.

Z 86 pozorovaných pacientů je téměř polovina bývalých kuřáků, z 65 procent se jedná o muže. Více než 60 procent pacientů trpělo obezitou či nadváhou. Průměrný věk pacientů z Innsbrucku je 61 let.

Také přečtěte

Zamilovaná žena z Prahy prodala byt i s věcným břemenem 80leté babičky

Pár se seznámil na internetu a začal se spolu scházet, podle poškozené se jejich vztah …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště