Web zprávy

Poslanci se pohádali o zmrazení svých platů

Stejně tak snahu o zkrácení zákonných termínů pro definitivní schvalování ze šedesáti na deset dnů. Sněmovní většina nakonec přes odpor právě ODS a TOP 09 schválila alespoň zkrácení na třicet dnů.

Ve hře je zbrzdění očekávaného růstu příjmů činitelů příští rok na letošní úroveň. V případě poslanců a senátorů se hraje zhruba o patnáct tisíc korun měsíčně.

Blahopřeji vám, že jste hrdinně uhájili zvýšení platů aspoň na dva měsíce

šéf klubu Pirátů Jakub Michálek

Letos činí základní plat zákonodárce 90 800 korun hrubého měsíčně, k tomu náleží náhrady až 62 700 Kč před zdaněním. Pokud návrh neprojde, dosáhne od začátku příštího roku výše platů zákonodárců 98 900 Kč hrubého, náhrady pak 67 700 Kč.

Platy ústavních činitelů se odvíjí od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.
„Takže vám blahopřeji, že jste hrdinně uhájili zvýšení platů aspoň na dva měsíce,“ vyčetl pravici postoj šéf pirátského klubu Jakub Michálek. Piráti návrh zdůvodnili důsledky koronavirové krize, které by měly nést i ústavní špičky.

Svým vyjádřením rozpoutal Michálek hádku. „Doufám, že jsem vás nezamrazil,“ pravil šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek s dovětkem, že jeho klub vetoval pouze zrychlené projednávání návrhu zákona.

Poslanci se pak střetli o to, která ze stran v minulosti kdy podpořila nebo nepodpořila snižování nebo zvyšování příjmů ústavních činitelů. „Veřejnost by uvítala, kdybychom nezamrazily platy politiků, ale spíš ty politiky,“ prohlásil šéf klubu SPD Radim Fiala v narážce na kluby, které vetovaly rychlé schválení.

V případě schválení zmrazení platů tak např. plat prezidenta zůstane 302 700 Kč, namísto 329 600 korun, šéfa parlamentní komory 243 800 korun místo 265 600 Kč, premiéra 243 800 místo 265 600 korun a u ministra 173 200 vedle očekávaných 188 700 korun.

Také přečtěte

Má pořádné zpoždění, ale nová šestková nokia se už rýsuje

Nokia model 6.2 představila v září 2019 na veletrhu IFA v Berlíně. I při velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *