Poslanci ukončili obecnou debatu o daňového balíčku. Trvala přes 16 hodin


Poslanci ve čtvrtek v podvečer ukončili obecnou debatu nad vládním konsolidačním balíčkem, kterou zahájili ve středu v 17:00. Trvala 16 a čtvrt hodiny, opozice v ní ohlásila stovku úprav.

Členové vlády během jednání o daňovém balíčku v Poslanecké sněmovně, 7. 9. 2023

|
Foto: ČTK

Opoziční hnutí ANO a SPD chtějí například snížení daňového zatížení nákladů na bydlení, stejně jako nižší sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na balenou kojeneckou vodu, menstruační pomůcky a řezané květiny.

Prosazovali také vyšší podporu stavebního spoření, kterou chce vláda naopak snížit. V další části jednání, které může trvat až do půlnoci, budou poslanci své úpravy předkládat. Do této části projednávání balíčku se přihlásily čtyři desítky poslanců.

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Schodek ve výši 295 miliard? Bez úpravy výdajů ho vláda nedodrží, varuje rada

Koaliční úpravy balíčku, kterým chce vláda zlepšit stav veřejných rozpočtů a omezit výdaje státu, představil v závěru obecné rozpravy poslanec ODS Jiří Havránek. Návrhy, na nichž se dohodly vládní strany, nemají snížit úspory, které si kabinet od balíčku slibuje. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) umožní jen v příštím roce snížit schodek státního rozpočtu o 97 miliard korun.

Opozice vládní návrhy kritizovala jako rozsáhlé zvyšování daní, které podle ní bude mít katastrofální dopady na domácnosti i firmy. Stanjura slíbil, že se bude opozičními úpravami zabývat. Nebude ale moci podpořit změny, které by vedly ke snížení předpokládaných úspor.

Tampónová daň

K opozicí nejobhajovanějším patřil návrh hnutí ANO na zařazení „dámských hygienických potřeb neboli menstruačních potřeb“ do snížené dvanáctiprocentní sazby DPH z navrhované 21procentní sazby. Poslankyně ANO Ivana Mádlová odhadla, že stát by tím přišel o zhruba 300 milionů korun ročně na předpokládaných příjmech. Návrh detailně zdůvodňovala zhruba tři čtvrtě hodiny včetně přehledu sazeb „tampónové daně“ ve světě.

Přeřazení dámských hygienických pomůcek do nižší sazby prosazovali i koaliční Piráti. Předseda jejich klubu Jakub Michálek v srpnu uvedl, že na snížení nebyla shoda v koalici, stejně jako v případě kojenecké nebo minerální vody.

Ilustrační snímek

Zdražování piva v ČR: Za Plzeň si lidé připlatí. Ostatní pivovary zatím otálejí

Předseda ANO Andrej Babiš označil v dopoledním vystoupení konsolidační balíček za zbytečný, podle něho zvýší daně úplně všem. Obdobně se vyjádřil předseda poslanců SPD Radim Fiala, podle něho vládní podoba balíčku představuje plošné zvýšení všech existujících daní a odvodů. Vláda by však podle Fialy měla postupovat snížením nepovinných výdajů.

Místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO) předložila se spolustraníky návrh na přeřazení řezaných květin a dekorativního listoví do snížené 12procentní sazby daně z přidané hodnoty. Podle Evy Fialové (ANO) zařazení květin do vyšší sazby nejenom likviduje drobné prodejce a květinářství, ale prodražuje třeba i pohřby. Poslanci ANO argumentují i tím, že nižší sazba platí v okolních zemích.