Web zprávy

Praha 3 – ZŠ Jeseniova: Děti učí na dálku učitelka z Harvardu

V Praze 3 zavedli vcelku inovativní novinku. Online výuku anglického jazyka zajišťuje americká lektorka přímo z věhlasné univerzity Harvard. Podle místostarosty žižkovské radnice Štěpána Štrébla (Piráti) se nejedná o nápad, který vznikl z nouze kvůli koronaviru. „S tímto projektem jsme přišli už v lednu,“ uvedl pro Blesk.cz.

Rodilý mluvčí = kvalitnější znalosti

Zmíněný projekt v podstatě sází na to, že děti během řádné 45minutové výuky vyučuje profesionální americká lektorka, která navíc působí na univerzitě v Harvardu. Místostarosta si od toho slibuje prohloubení znalostí a vědomostí dětí. Praha 3 zatím projekt testuje do konce roku v jediné své základní škole, v případě pozitivní odezvy je možné jej rozšířit o další školy. Praha 3 jich zřizuje 10.

Pod žižkovským vrchem Parukářka se nachází soustava rozvláčných podzemních chodeb. V nich žijí obyvatelé, které byste tam rozhodně nečekali.

Chtěli bychom podpořit jazykovou výuku tak, že by žáci v 5. třídě ovládali úroveň anglického jazyka na úrovni B1, a po absolvování 9. třídy pak i na úrovni B2, což v podstatě znamená maturitní úroveň,“ uvedl Štrébl. „K tomu je podle mne zapotřebí zapojit i rodilé mluvčí. Těch v Praze jistě není nedostatek, avšak málokterý z nich je i kvalifikovaný pedagog. Nám se v rámci online výuky podařilo takového sehnat.“

Děti byly nadšené

První hodina pilotního projektu se uskutečnila ve čtvrtek dopoledne. Podle učitelky angličtiny ZŠ Jeseniova Hedviky Novákové se děti 4. třídy, kde projekt probíhá, nemohly dočkat. „Hrozně se těšily,“ svěřila se Blesk.cz. „Vše proběhlo skvěle. S přípravou, která zahrnovala uspořádání stolů, židlí ale i přípravu laptopů, pomáhaly děti ze starších ročníků.“

Podle ní je v rámci výuky skvělé, že se děti musí spolehnout na své znalosti angličtiny v komunikaci s rodilou mluvčí. „Není to ale tak, že bychom je jako neplavce hodili do vody,“ upozorňuje. Sama je totiž při online seancích s americkou lektorkou přítomná, aby zamezila nedorozumění nebo nějakým komplikacím, a aby se děti necítily špatně.

Soud rozplétá vraždu partnerského páru z pražské Bubenče, ze které je obžalován Tomáš F.

To poslední, co bychom chtěli, je, aby se děti cítily nekomfortně,“ uvedla Nováková, podle níž jde o skvělý nápad, který se během první hodiny osvědčil i v praxi. „Děti byly mimořádně aktivní, na což s překvapením hleděla i má kolegyně v zámoří. Myslím si, že tato online výuka je vhodnou alternativou živého lektora, tím spíše v této nejisté době,“ dodala s odkazem na koronavirus. Distanční lekce angličtiny budou probíhat dvakrát týdně.

Pomoc rodičů bude vítaná

Podle Štrébla se nicméně nejedná o levnou záležitost, kterou by městská část byla schopná utáhnout sama. „Jednotka výuky vyjde na 64 dolarů na hodinu,“ vysvětluje. „Pro městskou část nejde o nezanedbatelný finanční obnos, proto je v úvaze, že by se na těchto lekcích angličtiny, pakliže se osvědčí, participovali dobrovolně i rodiče, kteří o ně budou stát. Nemělo by se jednat o nikterak vysokou částku. Víceméně totožnou, jakou platí za jiné volnočasové kroužky,“ nechal se slyšet místostarosta.

Podzemní prostory pod vrchem Vítkov skrývají nejen rozsáhlý komplex vyztužených chodeb, které mají sloužit jako protiatomový kryt, ale také tajnou laboratoř s urychlovačem částic.

Pokud bychom měli profesionálního lektora přizvat k fyzické výuce, bylo by zapotřebí mu obstarat cestovné a také bydlení, s čímž by se pojily větší  výdaje,“ uvedl Štrébl. Zatímco teď? Vyjma odměny lektorce městská část pořídila 12 chromebooků s kvalitními zvukovými kartami a stropní mikrofony, aby přenos mezi dvěma kontinenty byl co nejlepší. A podle místostarosty by to mohla do určité míry být i inspirace pro ostatní školy v rámci ztížené výuky v důsledku koronaviru.

Zatím jen angličtina

Jak již bylo řečeno, projekt je v současnosti v pilotní fázi. Jeho dopady bude městská část vyhodnocovat. Praha 3 zatím hodlá vsadit pouze na anglický jazyk, byť je v řadě základních škol v nabídce i řada jiných nepovinných jazyků.

Moc si nedovedu představit, že by byla realizovatelná výuka jiného jazyka takovouto formou,“ uvedl místostarosta s tím, že z hlediska technického zaopatření by to problém nebyl. Hůře však v rámci personálního zajištění. „Přece jen je ale angličtina dnes univerzální jazyk, kterým se dá dorozumět po celém světě. Proto je pro nás prioritou podpora právě tohoto jazyka. Víme, že je zapotřebí,“ uvádí.Také přečtěte

Pomoc si nestihli zavolat, nakažená matka se synem zemřeli v Německu ve svém domě

Za zdmi patrového domu s bílou fasádou se odehrálo drama. Obýval ho čtyřiapadesátiletý Jürgen L., zaměstnanec …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *