Web zprávy

Praha na belgickém covidovém semaforu zčervenala, cestující musí do karantény


Barevný systém cestování podle takzvaného semaforu a kritéria pro definování jednotlivých zón je aktualizován na internetových stránkách belgického ministerstva zahraničí s ohledem na aktuální situaci v jednotlivých zemích. 

Chystané zařazení Prahy do červené kategorie se na webu ale zatím neobjevilo. Červená zóna je podle české diplomacie definovaná jako zákaz pro belgické občany do dané cílové destinace cestovat. Oranžová zóna pouze doporučuje a nabádá k opatrnosti. 

Na cesty občanů Česka do Belgie pak lze pohlížet jako na cesty zpět, pro které platí další „návratová“ na webu belgické diplomacie, dodává ministerstvo. Česko s výjimkou Prahy zůstane podle velvyslanectví v oranžové kategorii. 

Všichni cestující tak budou muset před cestou do Belgie dál vyplňovat formulář, který se používá pro kontaktování cestovatele, pokud je zjištěna infekce, a pro případné vystopování jeho kontaktů.

České velvyslanectví v Bruselu také upozornilo, že belgický semafor je určen hlavně pro cesty, které je možné odložit, tedy například cesty turistické. Netýká se naléhavých a bezodkladných osobních nebo obchodních cest.

Na červeném seznamu belgické vlády jsou nyní některé oblasti Chorvatska, Andorra, Dánsko, Španělsko s výjimkou ostrova Tenerife, Maďarsko, Finsko, Rumunsko a některé oblasti Francie.

Na rozdíl od Belgie Rakousko ve středu uvedlo, že zatím kvůli epidemiologickému vývoji v Česku na svých opatřeních nic měnit nehodlá. Mluvčí ministerstva zahraničí agentuře APA řekla, že se o vydání varování před cestami ani uzavření hranic neuvažuje. 

„Situaci ale stejně jako u ostatních zemí sledujeme,“ řekla. „Pokud to bude potřeba, přijmeme po konzultaci s experty a příslušnými ministerstvy opatření,“ dodala.

Zpřísnění zvažuje i Německo

Také Německo ve středu aktualizuje svůj seznam epidemicky rizikových oblastí. Zda do něj zařadí Česko, nebo vybrané regiony včetně Prahy, není jisté. Berlín při rozhodování bere ohledy nejen na bilanci nakažených koronavirem, ale také na opatření, která proti šíření infekce země podnikají.

O tom, že Česku zařazení mezi rizikové země hrozí, se spekuluje několik dní. „Už začátkem týdne jsme německé straně poskytli aktuální data, němečtí kolegové ocenili především omezení otevírací doby nočních podniků, které často navštěvují němečtí turisté. Rozhodnutí německé strany ale nemůžeme předjímat,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka také předem doporučil, aby lidé plánující cesty Německa měli pro příští dny vývoj v Česku na paměti. Ti, kdo do Německa přicestují z rizikových oblastí, se musí uchýlit do karantény a informovat o tom příslušný hygienický úřad. 

Od 8. srpna navíc platí, že při příjezdu je nutné buď předložit negativní test, který není starší než 48 hodin, nebo se rozboru podrobit po příjezdu do 72 hodin. Pokud test koronavirus neprokáže, může karanténa skončit. Změna v postupu nastane od 1. října, kdy bude možné opustit karanténu s negativním testem až po pěti dnech.

Lidé cestující do Německa z rizikových oblastí mají prozatím nárok na test zdarma, odběry mohou podstoupit například na letištích, nádražích či dálničních odpočívadlech. Možnost bezplatného testování až do 15. září platí i pro navrátilce z nerizikových zemí.

Také přečtěte

Doprava na Vyškovsku: rodiče chtějí pro děti bezpečnější cestu do školy

Ve Slavkově u Brna jsou úpravy v okolí škol spojené s plánovanou rekonstrukcí ulice Malinovského. „V této lokalitě jsou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *