Web zprávy

Praha: Petřín čekají změny. Budoucí podobu určí nová koncepce

Zpět
na

Významnou dominantu Prahy – vrch Petřín – čekají do budoucích let změny. To, jak bude vypadat, ovlivní nová koncepce, kterou magistrát pověřil vypracovat Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Na koncepci se mají podílet jak odborníci, tak ale i sama veřejnost. Důvodem je nesoulad v tom, co si na území Petřína přeje město, potažmo městské části, a obyvatelé, kteří v jeho okolí žijí, nebo jej často navštěvují.

Spory v loňském roce provázel magistrátní projekt výstavby zázemí a toalet. Stavět se mělo na místě dřevěných stavení, která město nechalo zbourat v roce 2015. Magistrát měl již stavební povolení i dodavatele. Po kritice ze strany místních obyvatel radní změnili názor a projekt ukončili. Proti projektům na Petříně vznikly dva spolky a několik petic.

Odborníci, památkáři i veřejnost

„Studie vznikne za účasti odborníků z řad vodohospodářů, krajinářů či památkářů. Důležitou součástí připravované koncepce Petřína je zapojení veřejnosti do celého procesu plánování, aby nenastal stejný problém jako s plánovanou výstavbou veřejných záchodů,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).


Takhle se Praha probouzí do prvního letního dne! Pohled z Petřínské rozhledny.  

Pražané se mohou zapojit do přípravy zadání, kdy IPR připravil úvodní video a komentovanou procházku. Náměty k zadání koncepce je možné podat pomocí on-line dotazníku. Další zapojení veřejnosti plánuje institut na jaro příštího roku. Celá koncepce pak bude hotova na podzim 2021.

Petřínská rozhledna je jednou z nejznámějších dominant Prahy. Vůdci Třetí říše Adolfu Hitlerovi se ale nelíbila a chtěl ji zbourat.

Praha v minulosti na Petříně opravovala cesty a mobiliář. Proměnou prošel například prostor u Petřínské rozhledny včetně křížové cesty. Do plánů magistrátu se dostala i rekonstrukce schodiště přes Petřínské skalky.Také přečtěte

Maďarské lesbické sdružení musí u svých knih psát upozornění o ‚chování odporujícím tradičním rolím‘ | iROZHLAS

Maďarská vláda v úterý nařídila lesbickému sdružení Labrisz, aby opatřovalo své knihy s tematikou sexuálních …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *