Web zprávy

Pravý „best in Covid” je momentálně Tchaj-wan

Tchaj-wan už delší dobu vévodí všemožným koronavirovým statistikám a ve čtvrtek ostrov dosáhl nového mezníku. Zatímco koronavirová pandemie v Evropě v posledních týdnech doslova explodovala, na Tchaj-wanu se poslední případ COVID-19 objevil 12.dubna a od té doby k žádné další vlně nedošlo.

Nejedná se ale o úplné vítězství. Vir se sice od dubna nepřenáší mezi místními, ale za poslední týden byla na ostrově bohužel potvrzena nákaza koronavirem u 20 turistů z Indonésie, USA a Filipín.

Ostrov na jihovýchodě Asie má od začátku pandemie potvrzených pouhých 553 případů, z nichž zemřelo sedm lidí. Jak je ale možné, že ostrov, na kterém žije 23 milionu lidí, dokázal udržet počet nakažených v takto nízkých hodnotách?

Odborníci tvrdí, že se tak dělo a děje díky včasnému uzavření hranic a přísné regulaci cestování. To ale není jediný faktor celého tchaj-wanského „vítězství”. Mezi další faktory patří také pečlivé trasování všech lidí, technologicky vynucená karanténa, ale i povinné roušky včetně venkovních prostor.

Zkušenost Tchaj-wanu s nákazou SARS vyděsila tamní obyvatele natolik, že je pro ně dodržování současných opatření naprostou samozřejmostí, píše například zpráva agentury Bloomberg. 

Analýza: Vztahy Česka s Čínou a Tchaj-wanem. Ekonomicky potřebujeme obě země

Mezi tchajwanská opatření spadá také povinnost všech přijíždějících na ostrov setrvat 14 dní v karanténě. Platí tak i pro Tchajwance, kteří se odněkud vrací. Za porušení karantény může být udělena pokuta až ve výši 35 tisíc dolarů. 

Dobrá epidemiologická situace na ostrově nahrává i ekonomice. Tamní vláda již v srpnu předpovídala, že se HDP v zemi za tento rok zvýší o 1,56 procenta a bude tak pravděpodobně jednou z mála ekonomik, které letos porostou.

Komentář Petra Peška: Tchajwanské lekceTaké přečtěte

Chile oznámilo silné zemětřesení u Antarktidy a slabší u metropole

První a silnější zemětřesení udeřilo ve 20:36 místního času (0:36 SEČ) 216 kilometrů severovýchodně od …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *