Web zprávy

Prázdné silnice jako na jaře. Automobilový provoz za měsíc zeslábl o třetinu


Noční vyprázdněná Praha 28. října 2020.


| foto: Michal Šula, MAFRA

Doprava začala klesat už v první polovině října, každým týdnem klesá v průměru zhruba o desetinu. Postupně se tak projevují vládní opatření, kdy čím dál více lidí v posledních dnech pracuje z domova, zavřeny navíc postupně byly restaurace, obchody nebo zábavní centra, kam lidé často auty cestovali. 

Výraznější pokles v dopravě nastal často právě po začátku účinnosti nových vládních kroků. V případě dalšího zpřísnění protikoronavirových opatření tak lze očekávat také další oslabování provozu na silnicích.

Slabší intenzita dopravy má samozřejmě i přímý vliv na nižší nehodovost. Slábnoucí provoz však podle mnoha expertů může vést i k negativním důsledkům. Upozorňují, že někteří řidiči na volnějších silnicích mohou ztrácet ostražitost a to zvyšuje riziko závažných dopravních nehod. 

To se potvrdilo už během jarního nouzového stavu, kdy se podle statistik Centra pro dopravní výzkum i přes snížení dopravy podíl usmrcených na počet nehod zvýšil o 22 procent.

Oslabení provozu zaznamenali i dopravci. Počet zákazníků se u nich v posledních dnech snížil o vysoké desítky procent už na méně než polovinu oproti běžnému počtu cestujících. Dopravci proto zrušili desítky dálkových i lokálních spojů.

Také přečtěte

Fotoreportáž Kataríny Liškové: Mé jméno je Guatemala

Katarína Lišková 19. ledna 2021 • 06:10 foto: Katarína Lišková Guatemala mě vždycky fascinovala. Těžko to vysvětlit… Směs vzrušující …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *