Web zprávy

Před počeradskou elektrárnou protestují aktivisté, chtějí konec uhlí


Před počeradskou elektrárnou se sešly zhruba dvě stovky účastníků, kteří si vyslechli několik projevů. Kolem třinácté hodiny se vydali na průvod na silnici kolem elektrárny. Řada z nich nese transparenty s nápisy jako „Klimatická spravedlnost“, „Čistá energie“, „Budoucnost bez uhlí“, „Se rtutí budeme pěkně smrdutí“.

Demonstranti upozorňují, že světové emise stále rostou a vlády s tím nic nedělají. „V roce 1992 se na světovém summitu země shodly, že je potřeba snižovat emise. 28 let se o tom jen debatuje a globální emise rostou,“ řekl Jiří Jeřábek, energetický expert Greenpeace.

Mezi řečníky promluvil i známý sedlák Daniel Pitek, který upozornil na to, že klimatickou změnu sleduje již mnoho let a nyní ji může nazvat „klimatická krize“. 

„Elektrárna Počerady je symbolem, mohlo utlumit svůj běh, ale vláda rozhodla jinak a prodala ji, aby mohla dále fungovat,“ podotkl Pitek.

První demonstranti se na místě scházeli před sobotním polednem. Někteří z nich se přímo u svých automobilů převlékali do nejrůznějších kostýmů a malovali si masky na obličej. Pořadatelé mezitím staví provizorní pódium na parkovišti před elektrárnou. Na místě je také několik policejních vozů, policisté zatím celou situaci jen monitorují.

Aktivisté obsadili lom u Mostu

Pohyb je i v samotné elektrárně, za plotem u parkoviště se v několikametrových rozestupech rozmístily desítky pracovníků ostrahy, kteří mají roušky a také několik podnikových hasičů.

Také přečtěte

Sázka na skvělý displej, 5G a baterii. Test Realme 7 5G

„Sedmičková“ řada od Realme je pěkné nadělení. Na českém trhu můžete totiž narazit hned na …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *