Web zprávy

Předmanželská smlouva: Ochrání před dluhy partnera, radí notář

Manželská, nebo předmanželská?

Řada snoubenců i manželů netuší, že předmanželská i manželská smlouva je totéž. „Jedná se o tu samou smlouvu, jen jedna je podepsána snoubenci před a druhá manžely až v průběhu manželství,“ vysvětluje prezident Notářské komory ČR Mgr. Radim Neubauer.

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

Autor: Notářská komora ČR

Kdy se vyřešení majetku hodí

Uzavřením sňatku automaticky vzniká společné vlastnictví manželů k majetku získanému za trvání manželství. Zjednodušeně tak všechno, co manželé během manželství získají (s určitými výjimkami jako např. dědictví či dary) patří jim oběma. Jenže společné jsou nejen peníze, ale i dluhy. „Nastavit si manželský majetkový režim se proto vyplatí už před uzavřením sňatku,“ vysvětluje Neubauer.

Kdy se smlouva doporučuje:

◆ Jeden z manželů ví, že někde nebo někomu dluží (např. před lety nezaplatil pokutu za jízdu načerno v MHD a penále nabíhá, apod.).

◆ Jeden začne v průběhu manželství podnikat a nechce riskovat, že v případě neúspěchu přijde jeho rodina nebo děti o střechu nad hlavou.

◆ Manželé si budou kupovat byt, ale jeden z nich má již něco naspořeno. A v případě rozvodu nechce, aby dělením napůl o investici přišel.

Jak na to?

Jedině notář

 Manželskou či předmanželskou smlouvu smí sepsat jedině notář. Podle zákona totiž musí být sepsána formou veřejné listiny. Nemůže ji tak sepsat ani advokát, a ani vy sami doma. 

Vysvětlí dopady

Notář vám před sepsáním vysvětlí, jak by konkrétní situace probíhala bez předmanželské smlouvy, a co naopak její podpis mění. „Skutečně »nasimuluje« situace, k nimž může dojít, a vysvětlí jejich dopad,“ vysvětluje prezident Notářské komory ČR Mgr. Radim Neubauer.

Musí do seznamu

Pozor! Abyste se bezpečně vyhnuli exekuci, musí být smlouva uvedena  v Seznamu listin o manželském majetkovém režimu. Pak totiž není nutné věřitele na existenci smlouvy upozorňovat. Proto je dobré notáře o zaevidování  smlouvy do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu rovnou při sepisu požádat. 

Notář vám před sepsáním vysvětlí, jak by konkrétní situace probíhala bez předmanželské smlouvy, a co naopak její podpis mění.

Notář vám před sepsáním vysvětlí, jak by konkrétní situace probíhala bez předmanželské smlouvy, a co naopak její podpis mění.

Autor: Profimedia

Majetek a závazky

Počítejte s tím, že smlouva se může týkat jen majetku a závazků. Není tak možné do ní zakotvit žádné povinnosti pro kteréhokoliv z manželů, jako jsou úklid bytu, porod syna, zákaz nevěry atd.

Bez exekuce

V případě, že kvůli dluhům jednoho z manželů dojde k exekuci, nemá exekutor nárok na zabavení majetku »nedlužícího« manžela. „Tento majetek je předmanželskou smlouvou ze společného jmění manželů vyjmutý, to je jeden z pilířů manželské smlouvy,“ říká notář. 

Jde o budoucnost

Podle odborníků zájem o předmanželské smlouvy roste. Důvodem je i to, že chrání nejen před současnými dluhy manžela či manželky, ale i před dluhy budoucími. Ty můžou vzniknout až v průběhu manželství, například z podnikání vašeho protějšku.

Smlouvu nepodepisují jen mladí, ale i lidé středního věku – typicky po rozvodu, kdy například o nějaký majetek přišli a nic podobného už nechtějí zažít,“ potvrzuje Neubauer.


Debata o koronaviru a pohostinství: Problémy hospodských očima krajských kandidátů Blesk TV

 Také přečtěte

Povinné roušky v práci: Zajistit je má zaměstnavatel. Kde jsou nutné respirátory?

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Spolu s …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště