Web zprávy

Předobjednávky nových Xboxů odstartovaly. Dostane se jen na ty nejrychlejší

Obě konzole se na pultech obchodů objeví oficiálně až 10. listopadu, předobjednávky nicméně odstartovaly již v úterý. Případní zájemci za Xbox Series X zaplatí 13 499 Kč, levnější verze Xbox Series S bude stát 7999 Kč.

Konkurenční konzole PlayStation 5 od společnosti Sony, která má být také jedním z největších taháků před letošními Vánocemi, se rozebrala prakticky už v rámci předobjednávek. Na další kusy si lidé budou muset počkat patrně až do února příštího roku.

Je tedy více než pravděpodobné, že stejný zájem bude také o zmiňované konzole od Microsoftu. Před Vánocemi tedy nebude vůbec jednoduché herní systém získat, navrch budou mít vcelku pochopitelně ti nejrychlejší.

Představení televizní konzole PlayStation 5 od Sony

Video: archív výrobce

Špičkový výkon

Srdcem konzole Xbox Series X bude osmijádrový procesor z dílny AMD s architekturou Zen 2, který se dovede rozpálit až na 3,8 GHz. Půjde přitom o čip s 16 vlákny. Nedílnou součástí celého čipsetu bude také integrovaný grafický čip postavený na architektuře AMD RDNA 2, který nabídne frekvenci až 1,825 GHz. Grafika by tak měla být v praxi zhruba o 20 procent výkonnější než AMD Radeon RX 5700 XT.

Počítá se také s 16 GB paměti typu GDDR6, která bude rozdělena na dvě části, konkrétně na rychlejší a pomalejší. 10 GB nabídne propustnost 560 GB/s a zbylých 6 GB jen 336 GB/s. Podtrženo, sečteno – Xbox Series X nabídne výkon 12 TFLOPS.

Případní zájemci mohou počítat také s velmi rychlým úložištěm. Konkrétně bude Xbox Series X vybaven NVMe SSD s kapacitou 1 TB. Výrobce se navíc zajímavě vypořádal i s případnou rozšiřitelností, konzole totiž bude využívat speciální proprietární 1TB SSD od Seagatu, které se bude připojovat pomocí speciálního konektoru pro zachování co nejvyšší přenosové rychlosti.

Nový Xbox Series X se začne prodávat před Vánocemi

Video: archív výrobce

Menší a levnější

Levnější Xbox Series S vychází designově ze stejného konceptu jako jeho bratříček. Místo černé barvy ale výrobce vsadil na bílou, černý je pouze kruhový větrací otvor na boku. Ve srovnání s Xkem je také novinka daleko kompaktnější – je užší a zároveň také nižší.

Novinka nabídne rychlou SSD jednotku s kapacitou 512 GB. Grafické jádro bude podporovat ray tracing, tedy věrnější grafiku. Konzole bude schopna přirozeněji vykreslovat stíny, světla a odlesky. Výkonu by Xbox Series S měl mít dostatek na hraní v rozlišení 1440p, a to až při 120 snímcích za sekundu. Stejně tak bude konzole nabízet dostatek systémových prostředků pro převod her z Full HD na rozlišení 4K (upscaling). Na plnohodnotné hraní ve 4K však bude stavěna spíše konzole Series X.

Oba nové Xboxy vedle sebe (vlevo je verze Series X)

Foto: archív výrobce

Také přečtěte

Evropská unie vyzvala k úpravě vakcín pro nové mutace

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) už vydala pro výrobce, kteří plánují upravit své vakcíny, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště