Web zprávy

Přehledně: Co může vláda za nouzového stavu

Vyhlášení nouzového stavu činí vláda svým usnesením, o němž informuje Sněmovnu. Ta jej může zrušit. Kabinet může nouzový stav vyhlásit maximálně na 30 dní, přičemž následně může být prodloužen pouze na základě souhlasu Sněmovny.

Konkrétní opatření může kabinet přijímat na základě krizového zákona. Ten počítá mimo jiné s tím, že vláda je oprávněna omezit občanům například svobodu pohybu, vlastnické a užívací právo k majetku, svobodu shromažďování či právo provozovat podnikání.

Může rovněž nasadit armádu či zajistit přednostní zásobování kritické infrastruktury státu, případně dětských, sociálních a zdravotnických zařízení.

Vláda vyhlásila nouzový stav naposledy na jaře. Přistoupila například k omezení veřejných akcí, uzavření škol, částečnému uzavření hranic i k omezení podnikání, kdy došlo k uzavření prakticky celého sektoru maloobchodu a služeb.

S jakými restrikcemi vláda přijde tentokrát, by mělo být jasné po vyhlášení nouzového stavu. Opatření připravuje ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Také přečtěte

El Alto: Zábradlí na univerzitě povolilo, studenti zemřeli

Pět studentů v úterý zemřelo a tři další utrpěli vážná zranění na univerzitě v bolivijském …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště