Web zprávy

PŘEHLEDNĚ: Co přinesou nová vládní opatření kvůli covidu ve školách


Pro mateřské školy a první stupně základních škol se nic nemění a jejich provoz zůstává stejný jako doposud. Mateřské školy tedy zůstanou otevřené a na prvních stupních bude pokračovat prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.

Školní družiny budou stále v provozu, má v nich však docházet k co nejmenšímu míchání dětí, jak zmiňují již prázdninové manuály ministerstva školství.

„Jsem rád, že jsme našli sadu opatření, která zohledňují potřebu zachovat v nejvyšší možné míře prezenční vzdělávání,“ uvedl ministr školství Robert Plaga.

1Jak budou fungovat druhé stupně základních škol?

Od pondělí se dalších čtrnáct dnů bude učit na střídačku prezenčně polovina dětí, druhá polovina bude mít výuku distanční. Po týdnu se žáci vystřídají. 

PŘEHLEDNĚ: Střídavá výuka, zavřená kina či zoo. Jaká jsou nová opatření?

„Pokud máme v jednom ročníku třídu A a třídu B, bude třída A chodit jeden týden do školy a třída B bude na distančním vzdělávání, ten druhý týden si to prohodí,“ přiblížil Plaga.

Rozdělení osobní přítomnosti dětí na polovinu by mělo podle něj přinést epidemiologický efekt.

Výjimkapro žáky nižších stupňů víceletých gymnázií

Střídání žáků, které bude platit pro druhý stupeň základních škol, se podle Plagy nebude vztahovat na žáky nižšího stupně víceletých gymnázií. 

„Střídání celých tříd zde neplatí. Nadále navštěvují budovu, která je poloprázdná, protože tam nejsou vyšší stupně, i v následujících čtrnácti dnech,“ uvedl Plaga.

2Základní umělecké školy

Nové opatření se naopak týká základních uměleckých škol, které přejdou na výuku na dálku v celém Česku. Dosud v některých krajích s lepší epidemiologickou situací zavřeny nebyly. Umožněna však bude kontaktní výuka jeden na jednoho.

3Režim na vysokých školách

Na výuku on-line přejdou od pondělka všechny vysoké školy i pobočky zahraničních vysokých škol po celém Česku. „Jedinou výjimkou je účast na klinické a praktické výuce a praxi studentů všeobecného lékařství, zubního lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programů,“ vyjmenoval Plaga.

4Jak se změní podzimní prázdniny?

Na pondělí 26. a úterý 27. října vyhlásilo ministerstvo školství volno. Prodlouží tak podzimní prázdniny v základních a středních školách na celý týden. 

„Chápejte prosím tyto dva dny jako dny boje proti covidu, dny, které musíme všichni společně využít k tomu, aby se nám podařilo s tou situací vypořádat,“ vyzval Plaga.

Restaurace do 20:00, volnočasové aktivity omezené, zavřená divadla, oznámil Prymula:

Také přečtěte

Historicky nejhorší kraj se ozval. Co dál?

Kritika na nejmenší region v republice přichází v době, kdy čelí těžké pandemické krizi. A co víc, řítí …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *