Web zprávy

PŘEHLEDNĚ: Konec látkových roušek a další změny. Co od čtvrtka platí

Co lidé budou muset povinně nosit za roušky na veřejnosti?
Když nebudou venku poblíž (tedy do vzdálenosti dvou metrů) jiní lidé než z jejich domácnosti, nemusí nosit nic. Když bude poblíž někdo jiný, budou muset mít minimálně chirurgickou roušku. Uvnitř veřejných budov budou muset nosit respirátor minimálně třídy FFP2, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky na sobě.

Odkdy budou respirátory a chirurgické roušky povinné?
Od půlnoci ze středy na čtvrtek. Lidé, kteří si nebudou moci roušku nebo respirátor sehnat, mají do konce února výjimku a mohou nosit pouze látkovou roušku. Ale pouze venku nebo ve vnitřních veřejných prostorách staveb s výjimkou prodejen, provozoven služeb, hromadné dopravy, přístřešků hromadné dopravy či na nástupišť a čekáren či motorových vozidel.

Co je míněno veřejnými prostorami?
Prodejny, provozoven služeb, mezinárodních letištích, MHD včetně nástupišť a čekáren a v motorových vozidlech, pokud v nich necestují osoby z jedné domácnosti. Povinnost platí také ve zdravotnických zařízeních, a to na pracovištích, ve kterých se poskytuje ambulantní péče, dále v zařízeních sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem a zařízeních poskytujících odlehčovací sociální služby v pobytové formě.

Bude mi hrozit nějaká pokuta, pokud nařízení poruším?
Ano, až třicet tisíc korun, pokud bude schválen pandemický zákon. Jinak může policie na místě udělit sankci deset tisíc korun. Ve správním řízení ale může být pokuta podstatně vyšší.

Proč se nové opatření zavádí?
Poněvadž lidí na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (JIP a ARO) v Česku neubývá, a ty začínají být přeplněné. Navíc v zemi řádí britská mutace koronaviru, která se šíří více a rychleji než ta původní. Hrozí tak kolaps zdravotnictví. Respirátory FFP2 chrání před nemocí více než látkové roušky. Samozřejmě pokud mají příslušnou certfikaci a dobře na obličeji těsní.

Respirátory vs. roušky

Co jsou to chirurgické roušky?
V současnosti se prodávají minimálně trojvrstvé ústenky z netkané textilie s mikrofiltrační vrstvou. Nejčastěji se prodávají v modré barvě, podle nichž ji většina lidí pozná. Ale vyrábějí se i v jiných barvách.

Kde respirátory, nanorespirátory a chirurgické roušky seženu?
V lékárnách, obchodech, drogeriích, supermarketech či v e-shopech. Jednorázové respirátory tam stojí od deseti do čtyřiceti korun. Na sobě musejí mít označení evropské certifikace CE a normy EN 149:2001+A1:2001.

Když je respirátor jednorázový, znamená to, že ho musím po dvacetiminutové návštěvě obchodu vyhodit?
Ne, respirátory mají většinou trvanlivost osm hodin. Při krátkodobém nošení se doporučuje nechat jej vyschnout v igelitovém sáčku, případně předtím ještě předtím zvenčí i zevnitř dezinfikovat třeba rozprašovací alkoholovou dezinfekcí.

Dostanou někde sociálně potřební respirátor zdarma?
Vláda zatím rozhodla, že bude přes potravinové banky 7,5 milionu chirurgických roušek, padesát kusů na osobu. Do budoucna slibuje i respirátory.

Návrat dětí do škol

Jak to bude s návratem dětí do škol?
Pokud budou rozvezeny do škol testy a bude schválen pandemický zákon, vrátí se do lavic další ročníky 1. března. Zpočátku by se jednalo o maturanty a poslední ročníky základních škol.

Budou muset respirátory nosit i děti ve třídách?
Ne, ani venku. Děti od dvou do patnácti let mají výjimku, protože se pro ně vyrábí málo respirátorů.

Změnila vláda i něco jiného?
Ano, rozhodla o tom, že lidé, kteří prodělali maximálně přes devadesáti dny covid nebo jsou očkovaní, nebudou muset do karantény.


Také přečtěte

Slavia dnes šetřila hráče základní sestavy. I tak Karlovy Vary rozdrtila 10:3

Český šampion a lídr ligové tabulky šetřil hráče základní sestavy. Slavia od úvodu nasadila i dva …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště