Web zprávy

Přes 20 let přepravovaly prezidenty, premiéry i vojáky. Nyní letouny Jak-40 v armádě končí | iROZHLAS


Zástupci české armády ve středu na letišti v pražských Kbelích slavnostně ukončili provoz dopravních letounů Jak-40. Armáda tyto stroje sovětské výroby využívala pro přepravu ústavních činitelů a dalších lidí. Dvěma letounům vyrobeným na konci 70. let nyní skončila životnost a další modernizace by byla nákladná, armáda se je proto rozhodla vyřadit. Skončí zřejmě jako muzejní exponáty.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít„Vyřazované dopravní letouny Jak-40 jsou morálně a technicky zastaralé a nesplňují požadavky na současný letecký provoz. Pokud jde o jejich další osud, evidujeme zájem českých leteckých muzeí a je předpoklad, že oba letouny budou zachovány v muzejních sbírkách,“ uvedl Petr Sýkora z ministerstva obrany.

Středeční akce se zúčastnil zástupce velitele vzdušných sil české armády Petr Lanči, představitelé ministerstva obrany, Parlamentu a další hosté.

První prototyp třímotorového proudového dopravního letounu Jakovlev Jak – 40 vzlétl v říjnu roku 1966. Do začátku 80. let minulého století bylo vyrobeno 1011 strojů.

Do Československa byl poprvé dodán na začátku 70. let. Letouny využívala kromě vnitra a armády také společnost ČSA. Dva stroje dosud sloužily pro potřeby 24. základny dopravního letectva české armády v Kbelích.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Sedm věcí, které byste měli ráno udělat pro větší přísun energie

Bez kvalitního spánku to nepůjde. Pokud ale v posteli trávíte dostatek času a stále se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště