Web zprávy

Přestřihl Maovu kaligrafii za miliardy, aby se mu vešla na zeď

Zloději ukradené dílo prodali za nepatrný zlomek jeho hodnoty. Podle hongkongské policie byl 2,8metrový svitek přestřižen proto, že byl na vystavení příliš dlouhý. Hongkongský list South China Morning Post napsal, že svitek přestřihl kupec, který ho získal od zlodějů za pouhých 65 dolarů (1500 korun) a dospěl k přesvědčení, že se jedná o padělek. Chtěl si ho vystavit, svitek na to byl ovšem příliš dlouhý.

Svitek obsahuje poezii ručně psanou zakladatelem Čínské lidové republiky Mao Ce-tungem. Dílo, jehož hodnotu majitel odhaduje na 300 milionů dolarů (6,9 miliardy korun), bylo ukradeno 10. září, když se tři muži vloupali do domova známého sběratele známek a revolucionářského umění Fu Čchun-siaa.

Ten při loupeži přišel také o staré známky, měděné mince a další Maova kaligrafická díla. Fu, který byl údajně v době zločinu v pevninské Číně, uvedl, že přišel o cennosti v celkové hodnotě asi 645 milionů dolarů (14,9 miliardy korun).

Jeden z podezřelých lupičů byl zadržen, další dva jsou na útěku. Policisté svitek našli, když koncem září zatkli 49letého muže, kterého podezírají z překupnictví.

Také přečtěte

Volný oddálil trest za rvačku ve Sněmovně, najal advokátku. Výbor rozhodne za týden?

Poslanec Lubomír Volný (Jednotní) ve středu krátce před jednáním doručil sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *