Web zprávy

Prezident nehájí zájmy Číny, ale České republiky, říká Mynář v Rozstřelu


Informaci zveřejnil někdejší Mynářův obchodní spolupracovník Radim Masný, majitel břidličného Dolu Radim ve Svatoňovicích v Moravskoslezském kraji. Mynář obvinil Masného ze lži.

„Ano, domlouval jsem prodej dolu se dvěma čínskými společnostmi. Byl jsem požádán akcionáři toho dolu, abych to zprostředkoval. V poslední fázi to ale selhalo, protože představitelé dolu měli v účetnictví a ve všech dokladech velký nepořádek, takže bylo nerealizovatelné,“ řekl Mynář na úvod Rozstřelu. Čínská společnost prý za důl nabídla 40 milionů korun.

Následně Mynář promluvil o schůzce s čínským velvyslancem po návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. „Požádal jsem ho, aby se snažil zabránit veškerým negativním dopadům senátní cesty. Pan velvyslanec mi řekl, že nedokáže odhadnout komplexní reakci, ale účastníci cesty budou mít s velkou pravděpodobností zakázán vstup na území Číny a firmy, které se cesty zúčastnily, nebudou moci obchodovat s čínskými společnosti.“

Mynář řekl, že během schůzky ujišťoval velvyslance Čanga Ťien-mina, že se český přístup k politice jedné Číny nezměnil.

Mynář také ujistil čínského velvyslance, že se k cestě prezident Miloš Zeman staví odmítavě a hlava státu již předsedu Senátu Vystrčila nebude zvát na jednání nejvyšších ústavních činitelů. 

Pořad Rozstřel moderuje živě ve čtvrtek od 11:00 Jaroslav Plesl

Cestu Vystrčila na Tchaj-wan kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil předsedovi české horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu. Proti výroku se ohradila česká diplomacie i evropští představitelé.

Během debaty přijde řeč i na aktuální koronavirovou situaci, která se v posledních dnech v Česku zhoršuje. V pondělí oznámil svou rezignaci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a na postu ho ještě týž den nahradil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. 

Zeman v pondělí řekl, že si v čele úřadu v boji proti druhé vlně koronaviru neumí představit nikoho kompetentnějšího.

V pořadu se bude moderátor ptát i na okolnosti odvolání šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje.

Také přečtěte

Výrazně omezený pohyb. Vláda zpřísnila opatření

dnes 21:23 Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) v pátek večer zasedl, aby projednal zpřísnění epidemiologických opatření. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště