Web zprávy

Prezident Zeman pronese sváteční projev, odtajní i jména vyznamenaných


Většina tradičních akcí, které se 28. října konají, byla zrušena a připomínky byly spíše symbolické. Zeman dopoledne položil věnec u hrobu neznámého vojína na pražském Vítkově, tradiční slavnostní ceremoniál se však nekonal. 

Na Pražském hradě zase výročí vyhlášení samostatného Československa připomnělo v pravé poledne speciální střídání Hradní stráže. Akce se však konala za velmi přísných hygienických opatření. Slavnostními aktu přihlíželo jen několik desítek lidí. 

Hrad také ve 20:00 zveřejní seznam vyznamenaných osobností. Zeman se už dříve nechal slyšet, že mezi vyznamenanými nebude chybět například zesnulý zpěvák Karel Gott, herec Karel Fiala či končící ministr zdravotnictví Roman Prymula. 

Prezident chtěl původně ceremoniál i přes špatnou situaci kolem epidemie covidu-19 zachovat. Po doporučení zástupců vlády i odborníků nakonec svůj úmysl změnil, letošním vyznamenaným předá ocenění až příští rok. 

Zeman naposledy promluvil k národu před necelými dvěma týdny. Ze zámku v Lánech apeloval na občany, aby dodržovali vládní opatření proti šíření koronaviru a neposlouchali lidi, kteří tvrzení epidemiologů popírají. V projevu také vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka, aby policie pokutovala občany za nenošení roušek.

Také přečtěte

Živnost loni přerušilo sto tisíc lidí, na úřady práce ale nespěchali

Řada živnostníků postižených dopady pandemie totiž nechtěla podle ekonomů přerušit živnost, aby nepřišli o podporu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *