Web zprávy

Prezidentské volby v USA: „Řež“ o hlasování poštou i počítače za plentou

Volit smí každý občan starší 18 let, je potřeba být dopředu zaregistrován. V řadě států USA však existuje zvláštní překážka: voliči potřebují průkaz totožnosti. U nás je to samozřejmě občanský průkaz, jenže ten v USA není, lidé se obvykle prokazují řidičským průkazem nebo pasem – a ty nemá každý. Demokraté si na přísná pravidla (zaváděná spíše Republikány) stěžují, že omezují volební právo chudších či menšin, což bývají spíše jejich voliči.

Poštovní zmatky

Velikým otazníkem jsou letos korespondenční volby. Kvůli pandemii a lockdownům se poštou chystá volit neúměrně mnoho lidí, některé státy tuto možnost zavádějí nově nebo ruší dosavadní omezení.

„Každý stát umožňuje volit poštou, ale některé jen za jistých okolností. Některé rozesílají korespondenční volební lístky všem automaticky, jiné naopak vyžadují v žádosti zdůvodnění,“ shrnuje vládní server usa.gov.

Prezidentské volby v USA: Jak probíhá volba do nejmocnějšího úřadu planety?

Většinou se rovnou bere za pádný důvod obava z nákazy, v pár státech se uznává jen skutečná nemoc nebo povinná karanténa. Volič domů obdrží obálku označenou unikátním čárovým kódem. Tu podepíše a vloží volební lístek; pak ji buď zašle poštou, nebo odnese (či po někom pošle) na příslušné místo.

Prezident Trump vystupuje proti poštovnímu hlasování s tím, že usnadňuje volební podvody. Do volebních procedur jednotlivých států zasahovat nemůže, ovšem zamítl návrh kvůli volebnímu náporu navýšit rozpočet zadlužené Pošty USA, který je starostí federální vlády. Není to pouhá technikálie: podle průzkumu Axios/Survey Monkey se poštou chystá hlasovat maximálně pětina republikánských voličů, zatímco ti demokratičtí jsou vůči koronaviru obezřetnější a do volebních místností hodlá jít osobně pouhá třetina z nich. Omezit hlasování poštou by tak mohlo ubrat hlasy spíše Demokratům.

Mnohde lze vedle pošty volit předčasně v některé z dopředu otevřených volebních místností – což Demokraté propagují jako další možnost, jak jít k volbám, a přitom se vyhnout frontám potenciálně nakažených spoluobčanů.

Podle serveru U. S. Elections Project už k 6. říjnu odevzdalo své hlasy nejméně 3,9 milionu voličů, z velké většiny demokratických. „Dalece to převyšuje nějakých 75 tisíc hlasů v roce 2016 touto dobou,“ konstatuje agentura Reuters. V celých volbách tehdy korespondenčně či před termínem volilo 57 milionů Američanů, skoro 42 % z odevzdaných hlasů.

Počítač za plentou

Každý stát si volební místnosti organizuje po svém, dokonce se volí různými technikami. Mnohde se volí elektronicky, nikoli však přes internet, jako to zkouší například Estonsko. K počítači je nutné dojít do volební místnosti, stroj za plentou buď naskenuje volební lístek, nebo volič rovnou stiskne příslušné tlačítko či dotykový displej.

Dvojník, skrytý kyslík i plánovaná infekce. Nákaza Trumpa živí konspirační teorie

Volby jsou z historických důvodů nepřímé. Každý z padesáti států (plus hlavní město Washington DC) má víceméně podle své populace určitý počet hlasů v kolegiu volitelů, od tří ve Wyomingu po 55 v nejlidnatější Kalifornii. Celkem je 538 volitelů, vítěz jich tedy potřebuje aspoň 270.

Všechny kromě dvou malých států (Nebrasky s pěti a Maine se čtyřmi voliteli) mají systém „vítěz bere vše“, čili kandidát s více hlasy v nich dostane všechny volitele. Většina států se víceméně pravidelně kloní k jedné straně, skutečné souboje tak kandidáti svádí asi ve třetině států.

Je možné získat celonárodně víc hlasů, a přece prohrát v kolegiu volitelů. Roku 2016 se to podařilo Hillary Clintonové: měla skoro o tři miliony hlasů víc, jenže většinou v demokratických baštách jako New York a Kalifornie. Její rival Trump ji porazil pohodlným výsledkem 304 ku 227, neboť zvítězil v několika těsných soubojích v klíčových státech.

Zdraví a ekonomika

Politice USA dominují dvě strany, prezident vždy patří k jedné z nich.

Republikáni jsou konzervativní, pravicová strana, jejich kandidátem je prezident Donald Trump (74). V roce 2016 vyhrál s jednoduchou větou: Make America Great Again (Učinit Ameriku zase skvělou/velkou). Teď čelí výzvám koronaviru a dopadům pandemie na ekonomiku, jakož i voličům, kteří dají na misku vah jeho čtyři roky v úřadě.

V současné kampani se soustředí na obnovu ekonomiky, růst pracovních míst a ochranu obchodních zájmů USA, nadále zastává tvrdou pozici vůči imigraci, píše BBC. Jako viceprezident bude pokračovat Mike Pence (61).

Chaos a urážky: Trump s Bidenem se poprvé ostře střetli, Ivanka to měla z první řady

Demokraté jsou liberální, levicovější strana. Jejich kandidátem je Joe Biden (77), zkušený politik nejvíc známý osmi lety ve funkci viceprezidenta Baracka Obamy. Za svou dvojku Biden zvolil kalifornskou senátorku míšené rasy Kamalu Harrisovou (55).

Když oznámil kandidaturu, deklaroval, že mu jde o dvě věci: dělníky, kteří „tuto zemi postavili“, a hodnoty, jež mohou překlenout její rozdělenost. Vstříc výzvám od koronaviru po rasovou nerovnost slibuje vytvořit nové ekonomické příležitosti pro dělníky a obnovit záležitosti, které prezident Trump odsunul na vedlejší kolej, ba omezil: ochranu životního prostředí, právo na zdravotní péči a mezinárodní spojenectví.

Šerifové, náčelníci, tráva

Volit se bude nejen prezident, ale také všech 435 kongresmanů (Sněmovna reprezentantů, čili dolní komora Kongresu, má funkční období dva roky) a třetina Senátu, tedy 33 křesel. Většina států k tomu přidala volby svých zákonodárných shromáždění, jedenáct také volby guvernéra. Někde se volí i soudci do nejvyšších státních soudů, na nižších úrovních pak třeba starostové, šerifové nebo náčelníci indiánských kmenů, jinde mohou být součástí voleb referenda (například o nové vlajce Mississippi či legalizaci rekreační marihuany v Arizoně, Jižní Dakotě, Montaně a New Jersey).

Výsledek amerických voleb se zpravidla dozvídáme poměrně brzy: po těch loňských se Donald Trump mohl prohlásit za vítěze ve tři ráno newyorského času (devět ráno v Česku). Nyní však úřady varují, že budeme muset čekat dny, ne-li týdny, jelikož systém nemusí být připraven na sčítání očekávané spousty korespondenčních hlasů.Také přečtěte

„Chybí mi zde byť náznak sebereflexe a pokory,“ reaguje na ostrá slova hejtman

„Karlovarský kraj stále něco říká. Je to nejhorší kraj, historicky ve všem. Karlovarský kraj musí …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *