Web zprávy

Přímý přenos: Kapacita JIP se blíží úplnému vyčerpání. Zvládnou nemocnice péči o další pacienty?

Kapacita lůžek na jednotkách intenzivní péče v Česku se blíží absolutnímu vyčerpání. Řekl to náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Roli hraje i nedostatek personálu. V těžkém stavu leží v nemocnicích s onemocněním covid-19 nejvíce pacientů od začátku epidemie. Ministerstvo zdravotnictví jich v pondělí evidovalo 1329. Nemocniční péči vyžaduje více než 6500 lidí, jejich počet v posledních dnech roste. A experti tvrdí, že poroste dál. Co nemocnice čeká a zvládnou další nápor pacientů? Sledujte přímý přenos tiskové konference.

Tak velké množství pacientů s covid-19, kteří potřebují intenzivní péči, v českých nemocnicích ještě nebylo. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jich bylo v pondělí 1329. Reálně jich je ale víc. Statistiky nezapočítávají ty, kteří se na ARO či jednotku intenzivní péče dostali kvůli komplikacím covid-19 dřív a stále tam zůstávají. Podle metodiky totiž po 20 dnech z covidové statistiky vypadávají. 

„Narůstá neustále zejména počet pacientů vyžadujících intenzivní péči. 660 pacientů vyžaduje plicní ventilaci,“ řekl Černý na úvod. Velká část republiky se dostane v průběhu zhruba dvou týdnů na maximum poskytované péče. 

„Kapacita intenzivní péče se blízí absolutnímu vyčerpání. Nelze udržet standardy. Systém jako celek se blíží svým limitům.“ Vše je podle Černého dáno mimojiné také nedostatkem personálu. „Začínáme mluvit také o zahraniční pomoci,“ neměcká nabídka se podle Černého týká umístění asi devíti pacientů. Po využití německých kapacit volá Karlovarský kraj už od ledna.

Koronavirus ONLINE: 19 537 mrtvých v ČR. A respirátory povinně od čtvrtka

Přetížené nemocnice zatím situaci řešily převozem pacientů do jiných zařízení v Česku. Minulý týden tak desítka pacientů ze Sokolova strávila dlouhé hodiny převozem do Humpolce na jižní Moravě. Pacienty z Karlovarska přebíraly také nemocnice v Ústeckém kraji, ale už i tam je stop stav. Mezikrajová pomoc podle Černého i dál funguje.

Podle koordinátora intenzivní péče pro Prahu Tomáše Vymazala národní dispečink organizoval překlady už téměř 450 pacientů mezi nemocnicemi v krajích. „Na podzim bylo v nemocnicích 8000 nemocných. Teď máme 6500, ale dál to stoupá,“ řekl. V Praze bude podle něj volná kapacita intenzivní péče navýšena o dalších zhruba 50 lůžek.Také přečtěte

Vláda chce pokračovat ve vývoji české vakcíny. Odhadované náklady dosahují 250 milionů

Cílem rozhodnutí vlády o pokračování vývoje české vakcíny je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště