Web zprávy

Případ železničního neštěstí ve Studénce se potřetí vrací k okresnímu soudu


Odvolací senát posuzoval správnost verdiktu Okresního soudu v Novém Jičíně z loňského listopadu, který opětovně zprostil všech deset obžalovaných s tím, že nelze určit, kdo přesně tragédii s osmi oběťmi zavinil.  

„Opětovně se nepovedlo prokázat, proč přesně most spadl, nelze tedy nikoho odsoudit, že to zavinil. Rozpory znalců se nepodařilo vyjasnit, spíše se prohloubily,“ zdůvodnil v listopadu rozsudek soudce. 

Státní zástupce Pavel Šára byl ale jiného názoru a odvolal se. Uvedl, že soud ve zprošťujícím rozsudku nesprávně a neobjektivně vyhodnotil znalecké posudky. Podle něj se nepodařilo zjistit jen poslední impuls vedoucí k pádu mostu před rozjetý rychlík, všechna důležitá pochybení však znalci uvedli.

„Příčinou podle nich byla chybná manipulace s nestabilní konstrukcí a nestabilními podpěrami,“ konstatoval státní zástupce.

Nové fotografie, stejný rozsudek

Obžalobě z obecného ohrožení čelí nejvíce manažeři a pracovníci stavebních firem, dále jeden úředník a jeden živnostník.

V prosinci 2017 padl první rozsudek, ve kterém soudce Jaromír Pšenica vynesl zproštění s tím, že se nepodařilo prokázat, kdo pád mostní konstrukce na koleje zavinil. Jenže po odvolání státního zástupce Krajský soud v Ostravě verdikt zrušil, když ho označil za nesprávný a nepřesvědčivý, a případ vrátil.

Okresní soud tak opětovně vyslechl znalce a zabýval se také novými fotografiemi pořízenými vyšetřovateli v den nehody, které ještě nebyly součástí spisu. A opět vynesl zprošťující rozsudek. 

K železničnímu neštěstí došlo 8. srpna 2008. V osudný den, po půl jedenácté dopoledne, najel rychlík Comenius na trase Krakov – Praha do trosek konstrukce nového silničního mostu, který se chvíli předtím zřítil při zasouvání z jedné strany na druhou. 

Strojvedoucí ještě stačil snížit rychlost ze zhruba 140 na 95 kilometrů v hodině, přesto byla bilance nehody tragická: osm lidí zemřelo, 95 cestujících bylo zraněno, mnoho s doživotními následky.

Také přečtěte

Servírka v Orlandu zachránila zneužívaného chlapce díky vzkazu na ubrousku

„Kdyby tak neudělala, hovořili bychom dnes pravděpodobně o tom, že vyšetřujeme možnou vraždu,“ řekl novinářům …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *