Web zprávy

Problém v exotickém ráji: Bali bojuje s rozmachem pandemie covid-19

Za poslední tři měsíce se počet aktivních případů přímo na Bali téměř zdvojnásobil, tamní úřady v současné době registrují 3671 případů. Indonéská vláda začala zpřísňovat restrikci, lidé už dokonce nesmí ani cestovat mezi ostrovy. Jindy plná letoviska tak připomínají města duchů. Epidemiologové navíc věří, že aktuální údaje představují jen zlomek skutečného stavu.

„Nevíme přesně, kde tu máme epicentrum, kde tady ten virus je. Nevíme ani, jak ho dostat pod kontrolu,“ připustil epidemiolog Gustí Ngurah Mahardíka v rozhovoru pro australskou stanici 9News. Australany situace na Bali zajímá, je to totiž jedno z míst, které by mělo být zařazeno do „cestovní bubliny“, o které se jedná.

Pandemie koronaviru zasáhla i BaliPandemie koronaviru zasáhla i Bali | Reuters

Hlavním zdrojem příjmů na Bali je turismus, snad z toho důvodu byl ostrov v červenci znovu otevřen pro domácí turisty, vláda se původně domnívala, že zahraniční návštěvníci na ostrov budou smět od poloviny září, nakonec se ale rozhodla, že Bali pro cizince zůstane letos uzavřené. S nárůstem nakažených i obětí, Bali hlásí k úterý 6. října 207 mrtvých, začaly místní úřady znovu zpřísňovat opatření.

„Bez turistů je tu smutno.“

„Bali by mělo vyhlásit celoostrovní karanténu,“ domnívá se Mahardíka. Zároveň ale chápe, jak tvrdý dopad měla předchozí karanténa na místní podniky. Nejoblíbenější atrakci v aquaparku Waterbom Bali, skluzavky, denně navštíví přes 1200 lidí, od března je ale vodní park uzavřený. „S turisty to tady žije, bez nich je tu smutno,“ uvedl ředitel aquaparku Sayan Gulino.

„Na ventilátoru přežije sotva půlka lidí“. Lékařům z první linie už jen potlesk nestačí

„Je to všechno opravdu hodně smutné, nevím, proč virus zasáhl svět… nás to zasáhlo hlavně kvůli turismu,“ postěžoval si řidič z povolání a otec tří dětí Wayan Arcayasa, doplnil, že situace je tak špatná, že musel prodat auto. I přes restrikce se zatím nepodařilo zamezit šíření nákazy. Podle vědců na Bali z celé Indonésie nejrychleji stoupá úmrtnost.

Mahardíka viní znovu otevření ostrova pro turisty. „Rezidenti zažívali při znovu otevření euforii, domnívali se, že jsou volní, že už žádná opatření neplatí. Kdo nepracuje v turistickém sektoru, se sám vydal pryč do jiných turistických destinací,“ zhodnotil epidemiolog. „Z Indonésie sem denně dorazí na 4 tisíce domácích turistů, to je to, co živí současnou krizi,“ vysvětlil Mahardíka.



Také přečtěte

Očima Saši Mitrofanova: Hlupáci, nebo korupčníci?

Proto čelila hrubé síle Putinových goril, kteří mlátili do dveří, s pocitem, že pravdu má …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *