Web zprávy

Prodloužené ošetřovné bude 70 procent základu, schválil Senát

Dávka se teď vyplácí ve výši 60 procent po devět dnů na děti do 10 let. Samoživitelé a samoživitelky ji mohou pobírat až 16 dnů.

Nárok na ošetřovné budou mít podle vládní předlohy i lidé s nemocenským pojištěním pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti. Senátoři poukazovali na to, že dávka se bude těmto lidem vyplácet jen v případě zavření škol, nikoli kvůli karanténě dítěte. O pozměňovacím návrhu, který měl záležitost narovnat, už ale Senát nehlasoval.

Ošetřovné se podle vládního návrhu nebude vyplácet po dobu prázdnin a ředitelského volna. Věkové omezení se nebude vztahovat na rodiče postižených dětí. Ošetřovné mají dostávat i lidé, kteří se musí postarat kvůli uzavření stacionářů či karanténě o seniory a postižené blízké.

Na rozdíl od jara rodiče nebudou muset k žádosti přikládat potvrzení školy o jejím uzavření, které také dokládá, že dítě tuto školu navštěvuje. Místo potvrzení bude podle předlohy stačit čestné prohlášení, správa sociálního zabezpečení bude mít právo kontroly.

Nová úprava ošetřovného by měla platit do konce nynějšího školního roku. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) předpokládá, že stát na něm vyplatí až 1,2 miliardy korun.

Také přečtěte

Šarata hlásí od roku 1976, na svém kontě má už neuvěřitelných 1050 utkání

V sobotu proti Baníku Ostrava si osmasedmdesátiletý Šarata zaknihoval utkání s číslem 1050, které odhlásil. „Docela to …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *