Web zprávy

Prokurátor žádá pro Kotlebu vězení za propagaci neonacismu

„Obžalovaný využil číselnou neonacistickou symboliku, aby nenechal své příznivce na pochybách, že je neonacista a neofašista,“ uvedl v závěrečné řeči prokurátor.

Za zmíněný trestný čin je možné na Slovensku udělit čtyři až osm let vězení a prokurátor navrhuje dolní polovinu sazby. Honz řekl, že Kotleba při odevzdávání šeků ve zmíněné hodnotě konal skrytým způsobem, ale pro neonacistickou scénu zcela srozumitelně.

Prokurátor konstatoval, že čísla 1488 na šecích nebyla náhodná, ale jsou to symboly, které jsou souborem neonacistických symbolů. Kotleba to odmítá. V případě odsouzení by předseda LSNS přišel o svůj poslanecký mandát.

Kotleba v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků. Každý byl na částku 1488 eur (téměř 40 tisíc korun).

Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. Číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: „Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“

Osmička má zastupovat osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je považováno za zkrácený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler“.

Dar byl navíc předán v den výročí fašistického Slovenského státu.

Také přečtěte

Březen začne teplým počasím, poté se prudce ochladí

V prvních březnových dnech nás čeká teplé slunečné počasí, konec týdne ale přinese prudké ochlazení. Celkově …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště