Web zprávy

Propad české ekonomiky se ve třetím čtvrtletí zpomalil. Francie vykázala rekordní nárůst | iROZHLAS

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky, vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu. Ve třetím čtvrtletí pak rekordně vzrostla i francouzská a německá ekonomika.Praha/Paříž

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítMezičtvrtletně vzrostl HDP ve 3. čtvrtletí o 6,2 procenta. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb,“ uvedl ředitel odboru národních účtů statistického úřadu Vladimír Kermiet.


Návrat českého hospodářství na úroveň před koronavirem? Až v roce 2023, odhadují ekonomové


Číst článek

V meziročním srovnání klesla hrubá přidaná hodnota ve všech odvětvích národního hospodářství. Negativní vliv na snížení hrubé přidané hodnoty měl hlavně vývoj v průmyslu a také v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství.

Zveřejněný předběžný odhad prozatím nespecifikuje detaily vývoje HDP, bližší strukturu zveřejní statistický v dalších týdnech.

Analytici oživení ekonomiky ve třetím čtvrtletí očekávali. Zveřejněná čísla jejich odhady dokonce překonala. Analytici ale upozornili, že kvůli špatnému vývoji koronavirové epidemie potrvá oživení jen jeden kvartál a ve 4. čtvrtletí bude meziroční pokles HDP znovu dvojciferný.

Statistici v pátek uvedli, že zaměstnanost ve třetím čtvrtletí klesla proti stejnému loňskému období o 1,7 procenta, mezičtvrtletně byla nižší o 0,1 procenta.

Francie a Německo

Ve třetím čtvrtletí vzrostla i francouzské ekonomika, proti předchozím třem měsícům vykázala vzestup o 18,2 procenta, informoval francouzský statistický úřad. V předchozím čtvrtletí se hrubý domácí produkt v reakci na dopady šíření nového koronaviru a zavedení plošné karantény naopak o 13,7 procenta snížil.


Deutsche Bank se ve čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku. Na akcionáře připadá pět miliard korun


Číst článek

Ekonomové i francouzský statistický úřad připomínají, že ekonomika i po rekordním růstu zůstává pod úrovní, kde byla před koronavirovou krizí. Meziročně ve třetím čtvrtletí klesla o 4,3 procenta.

Ministr financí Bruno Le Maire v pátek uvedl, že za celý rok ekonomika podle aktualizovaného výhledu zaznamená pokles o 11 procent. Dosud vláda počítala s desetiprocentním propadem. Země se podle něj k solidnímu růstu vrátí v roce 2021. Finanční pomoc firmám za plošné karantény bude měsíčně činit 15 miliard eur (přes 410 miliard korun), řekl Le Maire.

Rekordní růst zaznamenala ve třetím čtvrtletí i německá ekonomika, a to o 8,2 procenta. Růst hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí překonal odhady analytiků, kteří čekali vzestup zhruba o 7,3 procenta. V předchozím kvartálu, kdy už se naplno projevovaly dopady pandemie, německá ekonomika klesla o rekordních 9,7 procenta, uvedl německý statistický úřad.

Příští rok čeká německá vláda růst ekonomiky o 4,4 procenta. Aktualizace údajů na letošní rok znamená, že Německo sice prochází jednou z nejhorších hospodářských krizí od konce druhé světové války, nicméně si vede lépe než po finanční krizi v roce 2009.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Potravináři kritizují program Agricovid. Vadí jim, že se dotace krátí o peníze z jiné vládní pomoci | iROZHLAS

Měla to být pomoc pro pivovary, pekárny nebo další potravináře, kteří dodávali hlavně do hospod …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *