Web zprávy

Prospěl jsem regionu a lidem, řekl obžalovaný v krkonošské kauze

„Obžalováni jsou slušní lidé, na něž to leckdy mělo fatální profesní a rodinný dopad. Národu budou prezentováni jako zločinci,“ řekl Právu dlouholetý starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek (nezávislý).

Obžalovaní, mezi nimiž spolu s dvojicí ochranářů Luďka Khola a Bronislava Váni dominují vyjma Tomáška bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka, šéfová peckého stavebního úřadu Alena Adamcová, tajemník radnice v Peci Michal Berger, ředitel SkiResortu Černá hora-Pec Petr Hynek, společnost SIVIA a externí administrátorka Zuzana Komárková, podle obžaloby jednali a účelově upravovali věci na základě dlouholetých osobních vztahů v rozporu s předpisy.

„Snaha o kriminalizaci mé osoby, že jsem prospěl svým kamarádům, je nesmysl. Prospěl jsem regionu a lidem,“ oponoval Tomášek.

„Nejsem si vědom, že bych se dopustil protiprávního jednání. Motivace udělat něco pro město Pec, občany a turisty byla možná větší nežli opatrnost. Všichni, co pracujeme a žijeme na horách, se známe. Logicky máme úzké vzájemné vztahy, které nelze kriminalizovat, jak toho zneužila policie,“ odmítl Tomášek znění obžaloby čtené skoro půldruhé hodiny.

Zemina v ochranném pásmu 

Obžaloba viní aktéry kauzy z podílu na dočasném uložení množství zeminy ze stavby apartmánového komplexu v Peci v ochranném pásmu řeky Úpy. Zemina uskladněná v deponii na území KRNAP mohla ohrozit zdroj pitné vody.

„Deponie tam existovala od nepaměti. Později odvezená zemina tam byla dočasně uložena, protože šlo o nejkratší vzdálenost od stavby, což snižovalo frekvenci jízd náklaďáků v turistickém středisku a jejich průjezd středem Pece. Nedošlo ke kontaminaci okolí,“ tvrdil Tomášek.

Starosta se měl podle obžaloby dále podílet na machinacích s cílem neoprávněně získat skoro 33milionovou dotaci na Herní krajinu Pecka.

„Zneužil postavení starosty s cílem stavbu urychlit, v čemž mu ostatní pomáhali. Žádal na základě neúplných a nepravdivých údajů o dotaci, ačkoliv věděl, že provozovatelem Pecky nebude město Pec, nýbrž soukromá společnost, která z toho měla marketingově profitovat,“ četl státní zástupce Jiří Viesner.

Role společnosti SkiResort v Herní Krajině Pecka, realizované z příhraniční dotace společně s polským Karpaczem, spočívá podle Tomáška v ryze servisní činnosti.

„Zajišťují bezplatnou údržbu formou sponzorského daru městu. Pecka svůj cíl splnila. Odlehčila turisticky exponovaným místům Krkonoš a pomohla místním lidem. Návštěvníci Pecky nic neplatí,“ reagoval Tomášek. Dotaci, přiklepnutou podle přísných pravidel, Pec kvůli kauze nestačila vyčerpat.

Obžalobě předcházelo skoro tříleté vyšetřování z podnětu dvojice peckých opozičních zastupitelů. „Nic jsem neporušil ani neinicioval. Jde o snahu se mě zbavit, abych nepřekážel zájmům určitých lidí,“ prohlásil Tomášek. Soud bude pokračovat výslechy svědků a dalších obžalovaných minimálně do konce letošního roku.

Také přečtěte

Cizinec ve Veselí nad Moravou se dvěma pasy je ve vazbě, kvůli alkoholu

Ten však nebyl jeho jediný. „Tenkrát policisté zjistili, že je na něj vyhlášeno pátrání. Policistům …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *