Web zprávy

Proti policii se bouří i v JAR. Rozbuškou bylo zastřelení postiženého hocha


Stále není jasné, jak ke smrti šestnáctiletého Nathaniela Juliuse došlo. Policie zpočátku tvrdila, že se připletl do přestřelky mezi gangy a policií a zasáhla jej zbloudilá kulka. Eldorado Park, kde se celý incident odehrál, je často dějištěm násilných střetů mezi konkurenčními gangy či gangy a strážci pořádku.

Rodina a přátele Juliuse policejní verzi zpochybňují. Podle nich postižený mladík zemřel, protože nebyl schopen kvůli svému stavu odpovědět stále více frustrovaným policistům na otázky.

Podle kamarádky, která s ním byla v době střelby, policisté křičeli na Juliuse z policejní dodávky. Mladík k ní nadšeně přistoupil. Pak dívka slyšela výstřely a viděla, jak jeden z policistů teenagera vzal a hodil jej do dodávky. Vozidlo odjelo do nemocnice, kde byl Julius prohlášen za mrtvého.

Vládní vyšetřovací agentura IPID našla nesrovnalosti v policejní zprávě. Dva policisté předstoupili před soud s obviněním, že se dopustili vraždy.

Dikeledi Ntlatseng, vedoucí IPID, se obává, že někdo manipuloval s místem činu. Podle předběžné vyšetřovací zprávy zbraň z místa činu není totožná s tou, kterou byl zabit mladík.

Rodina mladíka je přesvědčena, že se strážci pořádku pokoušeli „ukrýt“ důkazy o „chladnokrevné“ vraždě. Stanice ENCA tvrdí, že svědci viděli, jak police zeminou zakrývá stopy po krvi.

Protesty proti policii

Ihned po zprávách o Juliusově smrti vypukly protesty proti policejní brutalitě. Demonstranti, kteří drželi v rukou cedule s nápisy „Zabijáci dětí“, házeli na policii kameny a zápalné lahve. Policisté v odvetě stříleli gumové projektily a házeli omračující granáty.

Mluvčí IDIP řekl, že „výbušná situace“ komplikuje vyšetřování incidentu. Protože „komunita je násilná“, je těžké uskutečnit rozhovory s místními lidmi.

Jihoafričtí představitelé slíbili, že viníci spravedlnosti neujdou, podle demonstrantů ale politici systematickou úroveň policejního násilí v Jižní Africe řešit ani tentokrát nebudou. Ministr pro policii Bheki Cele se při návštěvě mladíkovy rodiny setkal s naštvaným davem, který skandoval hesla jako „policie je zkorumpovaná“ a „spravedlnost pro Nathaniela“, uvádí stanice Al Džazíra. 

Brutální umí být i policie v Německu. Tvrdé zásahy ukazuje řada videí

Police v Jihoafrické republice je opakovaně obviňována z brutálního jednání. IDIP ve své zprávě pro rok 2019 uvedl, že od března 2018 do března 2019 uskutečnila 311 vyšetřování případů zabití, které údajně měla na svědomí policie.

Podle kritiků policejní brutalita ještě posílila během koronavirové krize. Jihoafrická republika zavedla jedny z nejpřísnějších omezení proti šíření nákazy na světě. IDIP uvedl, že vyšetřuje jedenáct údajných úmrtí způsobených policisty během koronavirové karantény v dubnu a květnu.

Také přečtěte

Házenkáři Dánska si poradili s Katarem a na MS jsou dál bez zaváhání

Házenkáři Dánska oslavují výhru nad Katarem. | foto: Reuters Po úvodních remízách se na turnaji rozehráli …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *