Web zprávy

Provoz na americkém nebi opět houstne, akcie tamních aerolinek posilují

ilustrační snímek

ilustrační snímek


| foto: Reuters

Během úterního obchodování na americké burze zaznamenalo zisky osm z deseti největších amerických aerolinek, růst cen se pohyboval kolem dvou procent. Nejúspěšnějším titulem byly cenné papíry dopravce Southwest Airlines, které posílily o necelá tři procenta. Dařilo se rovněž společnostem Spirit a JetBlue, které se zaměřují na turisty.

Zdroj: burzy (Frontier Airlines nejsou na burze od roku 2009)

Zdroj: burzy (Frontier Airlines nejsou na burze od roku 2009)

Zájem o cestování letadlem totiž v USA opět stoupá. Podle analýzy dat vládní agentury TSA (Transportation Security Administration), kterou provedl server MarketWatch, prošlo tento víkend kontrolami na amerických letištích celkem 3,36 milionu lidí. Důvodem bylo pondělní volno, Američané totiž slavili federální svátek práce.

Ve srovnání s ostatními letošními státními svátky cestovalo nyní letadly mnohem víc lidí. Během víkendu kolem Dne nezávislosti (4. července) to bylo celkem 2,68 milionu pasažérů, během květnového prodlouženého víkendu kvůli svátku Memorial Day (dříve Den padlých) nasedlo do letadel 1,21 milionu lidí.

Nejvíc pasažérů od března

Nízkonákladové aerolinky rostou navzdory krizi. Ukrajují podíl konkurenci

Dle dat TSA navíc v pátek minulý týden přesáhl počet cestujících 968 tisíc lidí, v pondělí to bylo celkem 935 tisíc lidí. Více než 900 tisíc pasažérů během jediného dne zaznamenaly americké aerolinky naposledy 17. března.

Byznys leteckých společností je během koronavirové krize jedním z nejvíc zasažených odvětví. Přes částečné zotavování zůstává objem letů a příjmy aerolinek hluboce pod loňskými čísly. „Tržby jim ve druhém čtvrtletí meziročně klesly o 80 procent. Dopravci větší oživení neočekávají, dokud nebude k dispozici vakcína,“ poznamenává portál poradenské investiční společnosti Motley Fool.

Přes úterní burzovní zisky zůstávají akcie hlavních amerických aerolinek na zhruba poloviční ceně než před pandemií.

Také přečtěte

Němci se bojí francouzského regionu Moselle stejně jako Česka, kontroly na hranice ale neposílají

Aerolinky, stejně jako autobusové společnosti či vlaky již nesmějí přepravovat cestující z Mosely do Německa. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště