Web zprávy

Prymula ministr strachu. Lidé v Praze protestovali proti povinným rouškám


Lidé drželi transparenty se slogany jako například „Prymula ministr strachu“, „Nechte naše děti dýchat“ či „..nechte nás přirozeně žít“.

Organizátorem akce byla iniciativa Hnutí občanské nespokojenosti (HON).

Řečníci ve svých projevech kritizovali zejména to, že jsou opatření povinná a nemají možnost volby, někteří současná opatření, jako je omezení hromadných akcí nebo povinné roušky v MHD, školách a jiných vnitřních prostorách, přirovnávali k totalitnímu režimu.

Zmiňovali i Babišovu údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Babiš dlouhodobě tvrdí, že je v archivních dokumentech veden neoprávněně.

U Prymuly zase mimo jiné lidé upozorňovali na možný střet zájmů v souvislosti s jeho živnostenským oprávněním, na jehož základě mohl mimo jiné vyrábět zdravotnické prostředky či zpracovávat studie. Oprávnění si Prymula tento týden nechal pozastavit, upozornila už dříve Česká televize.

Lidé na demonstraci s sebou měli české vlajky. Někteří si přinesli také transparenty, například s nápisy Demisi nebo defenestraci, Jsem pro imunitu, Prymula – ministr strachu nebo Nechceme vakcínu, chceme svobodu. Naprostá většina účastníků neměla roušky, lidé nedodržovali ani rozestupy.

Podle Policie ČR demonstrace proběhla v pořádku. „Na místě jsme nemuseli zasahovat,“ sdělil iDNES.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Od pondělka jsou roušky povinné v Praze i v celém Středočeském kraji na hromadných venkovních akcích s účastí nad 100 lidí. Ve vnitřních prostorách budov v celé České republice se musí roušky nosit od 10. září, zhruba o týden později byly nařízeny i ve třídách při výuce s výjimkou prvního stupně základních škol.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno 63 294 potvrzených případů covidu-19. Denní nárůsty počtu nakažených v předchozích týdnech opakovaně překonávaly rekordy. Nejvýraznější přírůstek byl minulý čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3 126 lidí. Aktuálně nemocných je zhruba 31 800 lidí, většina má mírný průběh nemoci.

Také přečtěte

Holloway překonal letitý světový rekord na 60 metrů překážek

Grant Holloway (vpravo) a Aaron Mallett na mítínku v Toruni | foto: Reuters Čtyřiadvacetiletý Holloway se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *