Web zprávy

Prymula opět proti covidu přitvrdí. Terčem jsou hlavně volnočasové aktivity


„Na dobu 14 dnů předpokládejme, že se vše zpřísní,“ oznámil Prymula v rozhovoru v České televizi. Podle něj je epidemie v reprodukčním čísle 1,2, je potřeba ho snížit na číslo 1.

Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je Česko podle Prymuly s opatřeními ještě značně benevolentní. Připomněl, že se zavírají velké metropole. Vyloučil ale, že by lockdown čekal Prahu či jiná města. 

Úterní rekordní nárůst o 4 457 nových případů nákazy označil ministr za nepříliš příznivý. „Jsme v situaci poměrně intenzivního růstu. Proto je zřejmé, že musíme v pátek přijmout opatření, která budou už zásadnějšího rázu. Musí vést k tomu, abychom křivku oploštili, protože při takovýchto nárůstech bychom v horizontu tří týdnů ohrožovali kapacitu našeho (zdravotního) systému,“ uvedl.

Kapacity zdravotnictví je podle něj třeba posílit. Dodal, že v pondělí se bude vláda zabývat jeho návrhem na povolání mediků na pomoc nemocnicím v rámci nouzového stavu. V dokumentu, kterým vláda nouzový stav vyhlásila, tato možnost výslovně uvedená není.

„Nouzový stav nevyžaduje, aby to bylo explicitně uvedeno v textu, jak jsem byl informován právníky. Vznikne na to další samostatný právní akt, který to umožní, dnes ráno jsme o tom jednali,“ doplnil ministr. Podle něj je třeba v příštích třech týdnech, které považuje za kritické, kapacitu posílit a epidemickou křivku ohnout. „Využijeme veškerých možností,“ dodal.

„Registrace“ v hospodě i totální lockdown

Ministr zdravotnictví Roman Prymula v uplynulých dnech několikrát zdůraznil, že se snaží nastavit opatření tak, aby co nejméně poškodil ekonomiku. „Každá strategie končí nejčernějším scénářem, což je uzávěr, který se týká ekonomiky. To je ale úplně na konci,“ řekl minulý týden v rozhovoru pro iDNES.cz. Připustil ale, že se ministerstvo zdravotnictví svými opatřeními hodně dotklo kultury a představení se zpěvem či veletrhů.

Minulý týden také navrhl opatření, kterým se inspiroval v zahraničí, a to možností zapisovat u vchodu do restaurace své jméno. To však později odmítl premiér Andrej Babiš, který to nazval „nesmyslem“. Obdobné opatření zavedlo třeba Německo.

Opatření v zahraničí jsou různorodá. Standardem jsou na mnoha místech světa povinné roušky či karanténa pro lidi, kteří se vrátí z rizikových regionů. Některé země ale zašly dál, třeba Maďarsko se zcela uzavřelo pro turisty, v Izraeli zase panuje ten nejtvrdší lockdown, tamní obyvatelstvo smí vycházet jen v nezbytných případech, a i to pouze do vzdálenosti jednoho kilometru od bydliště.

Opatření zpřísňuje v posledních dnech celá řada evropských zemí. Třeba v Paříži musely zůstat od úterního rána zavřené alespoň na čtrnáct dní bary. Restaurace zůstávají otevřené, musí ale plnit přísné hygienické podmínky, jako jsou metrové vzdálenosti mezi stoly, u jednoho smí sedět nanejvýš šest osob. Všichni hosté musí mít nasazenou roušku, s výjimkou samotné konzumace.

V Paříži a v nejbližším okolí také platí zákaz pořádání trhů, odborných veletrhů a organizovaných akcí na výstavištích. Svatby, studentské večírky a všechny podobné oslavy, pořádané v prostorách pronajatých za tímto účelem, jsou též zakázané. Zákaz platí rovněž pro kongresy, obchodní centra musela zredukovat počty návštěvníků. Zavřené jsou i posilovny.

Nenavštěvujte se, požaduje Skotsko

Především na omezování počtů lidí, kteří se mohou setkávat, se zaměřilo Spojené království. Tamní restrikce se liší podle regionu. Třeba v Anglii se smí setkávat najednou maximálně šest lidí, nezáleží přitom na tom, jestli se pohybují venku či vevnitř. Ve Skotsku by se zase lidi neměli navzájem navštěvovat u sebe doma, jinde se smí setkávat maximálně šest lidí ze dvou různých domácností.

Ministr Prymula minulý týden žertoval i o dalších opatřeních, a to třeba o povolení sexu „jen s prověřeným partnerem“. Na dotaz jednoho z uživatelů Twitteru zase uvedl, že v prosinci bude moct chodit Mikuláš pouze pokud nebude mít moc andělů.

Také přečtěte

Německo možná vůči ČR přitvrdí: Za hranice už jen s testem, výjimky jen pro pendlery

Německo by ve čtvrtek mohlo označit Českou republiku jako epidemicky vysoce rizikovou oblast, dosud Česko …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *