Web zprávy

Půl roku na Tahiti. Francouzská armáda zachraňuje koronatrosečníky


Skupina z Velikonočních ostrovů uvázla na Tahiti v březnu. Někteří zde chtěli strávit jen pár týdnů, ale chilské aerolinky LATAM jim kvůli uzavírání hranic zrušily zpáteční letenky. V Gauginově tichomořském ráji tak zůstali uvězněni.

Francouzské úřady nyní oznámily, že skupina poletí domů na palubě vojenského letounu Airbus A400M Atlas, který spadá pod francouzskou posádku na Tahiti. Z Velikonočních ostrovů zase přiveze patnáct Tahiťanů. Jedna cesta by měla zabrat asi šest hodin.

Francouzská diplomacie oznámila, že jedná na základě žádosti o pomoc ze strany Chile, které Velikonoční ostrovy spravuje. Trosečníci na Tahiti o pomoc prosili několik měsíců, obrátili se dokonce i na chilského prezidenta Sebastiána Piñeru.

„Jsem strašně šťastná! Cítíme velikou úlevu, že se konečně vrátíme domů a víme, že i Tahiťané uvázlí na Rapa Nui se v rámci té samé mise dostanou domů,“ řekla agentuře AP neoficiální mluvčí skupiny Kissy Baudeová.

Mluví i za 21letou ženu, která před několika dny na Tahiti porodila syna. Otec u porodu být nemohl, protože je doma na Rapa Nui, jak zní v domorodém jazyce název Velikonočního ostrova. Zatím není jasné, jestli i čerstvá maminka bude moci ve čtvrtek podniknout více než čtyři tisíce kilometrů dlouhou cestu. 

Agentura AP připomíná, že Tahiti pro obyvatele Velikonočního ostrova slouží jako přestupní stanice. Aerolinky LATM před začátkem pandemie provozovala pravidelnou linku Santiago–Velikonoční ostrov–Tahiti. Ta ovšem od března nefunguje a zatím není jasné, kdy budou lety obnoveny.

Také přečtěte

Testy na koronavirus, včetně kloktacího, mohou Pražané podstoupit i v pivovaru

„Vzhledem ke všem omezením našeho provozu nám zbyl prostor, který nebyl využíván,” vysvětlil spolumajitel Andělského …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *