Web zprávy

Pusťte nás domů! Tisíce Australanů uvázly v cizině, žádají otevření hranic


K minulému týdnu na návrat domů čekalo na 23 tisíc Australanů. Počty, které se úřadům hlásí, přitom rostou. O týden dřív mělo zájem o pět tisíc lidí méně. Podle australských médií navíc může být lidí uvězněných daleko od domova až sto tisíc.

Jejich možnosti, jak se dostat ze zahraničí, jsou velmi omezené. Každý týden mohou do Austrálie v rámci opatření proti koronaviru přiletět celkem čtyři tisíce lidí. Jenže když se tyto počty vydělí příslušným počtem letišť, z rovnice vyjdou neuvěřitelně přísné výsledky. 

Do Sydney může každý den přiletět jen 350 cestujících, přičemž v jednom letadle může být najednou pouhých třicet pasažérů. Podobná je situace i v Perthu, kam může denně přicestovat celkem 75 lidí. Na palubě tam může být maximálně padesátka Australanů. 

„Pořád máme v zahraničí zhruba dvacet tisíc občanů, kteří chtějí zpátky. To znamená, že naberou trochu zpoždění,“ prohlásil koncem srpna úřadující ministr imigrace Alan Tudge. Vláda tvrdá pravidla navíc se začátkem září znovu prodloužila. Omezení tak potrvají nejméně do 17. prosince, píše server 7News. 

Premiér Scott Morrison k tomu podle BBC poznamenal, že se bude kabinet „snažit Austrálii znovu sjednotit“ do vánočních svátků. „Tak, aby se Australané sešli stejně jako vždy o Vánocích, aby mohli strávit tento důležitý čas s rodinou,“ dodal. 

„Peníze si nechte, stejně je musíme pak vrátit“

Aby těžkosti zažívané na nucených pobytech v zahraničí lidem ulehčila, zavedla vláda program pomoci. Australané, kteří projdou sítem, si mohou půjčit až dva tisíce australských dolarů na současné výdaje, v případě rodin pak až pět tisíc dolarů. O další dva tisíce se pak můžou přihlásit ti, kteří si chtějí koupit letenku, ale nemají na ni peníze.

Mnozí uvěznění Australané však vládní nabídku považují za krutý žert. Vládě spílají, že půjčka, kterou budou muset po návratu do vlasti zase vrátit, jejich problém neřeší. 

V Melbourne stoupá napětí. Obyvatelé nedbají na omezení a útočí na policii

„Už teď jsem téměř dvacet tisíc (australských) dolarů ve ztrátě, protože čekám, až mi proplatí zrušené letenky. Těch už bude deset! Ale jasně, patnáct set dolarů, které budu muset tak jako tak zaplatit, mi to pokryje. Zatracený vtip!,“ míní Australanka Jayme Tamová.

Další říkají, že nuceným pobytem v zahraničí netrpí jen peněženky lidí, ale i jejich psychické zdraví. „Někteří lidé jsou na pokraji zhroucení. Nejtěžší je ta nejistota, ve které žijeme. Nic si nemůžete naplánovat, je to zkrátka kruté,“ popisuje šestapadesátiletá Diane Leeová, která je i se svou kočkou už od ledna uvězněná ve vietnamském Ho Či Minově Městě.

Situaci tisíců australských občanů popisuje jako humanitární krizi „epických rozměrů“. Ve Vietnamu rozjela kampaň, díky které už se podle serveru News spojila s více než třinácti sty lidmi, kteří také čekají, až je vláda pustí domů. 

Leeová tvrdí, že některým bylo místo v letadle odepřeno už třináctkrát. Sama už měla jednou letět, ale dostala stopku. Nyní by měla mít zajištěno sedadlo v letu plánovaném na konec září. „Řešení je jednoduché, zrušte ta omezení. Nechápu, proč se to prostě neudělá,“ dodává.

Za uvolnění kapacit vznikla petice i webová stránka Remove The Cap. Tu spustil nizozemsko-australský umělec Pieter den Heten, který se zpět domů snaží dostat už půl roku a stále nemá jistotu, že mu v tom jeho poslední koupená letenka pomůže. „Je to noční můra,“ říká. Na webu nyní vybízí všechny uvázlé Australany, aby zveřejnili svůj příběh.

Austrálie se kvůli koronaviru odřízla od zbytku světa. Cizinci tam nesmějí

„Chtěl jsem australské veřejnosti ukázat, s čím se potýkáme. V naději, že díky tomu vznikne vůči nám alespoň nějaká empatie,“ říká designér pro server ABC s tím, že ho vyděsila absence soucitu v komentářích pod zprávami o spoluobčanech v nesnázích. 

Jeho interaktivní mapa také ukazuje, kde všude nyní lidé čekají na návrat. Jen z Česka svítí šest takových bodů. „V Praze jsme s mamkou od 5. února. V červnu jsem dokončila svůj semestr v zahraničí a od té doby se snažíme vrátit do Melbourne. Lety byly zrušeny, odloženy, dány na čekací listinu. Jen díky laskavosti příbuzných nejsme na ulici,“ píše uživatelka podepsaná iniciálami SF.

Proti přísným karanténním opatřením demonstrovali Australané v několika městech:

Také přečtěte

Po potratech na řadě rozvody? Kampaň v Polsku sílí

V zemi se ročně, podle oficiálních údajů, rozvádí kolem 66 tisíc manželských párů, což je přibližně …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště