Web zprávy

Putin: Raketa k narozeninám. Pussy Riot přidaly ironické přání

Přes videokonferenci Putinovi náčelník generálního štábu ozbrojených sil Valerij Gerasimov oznámil, že testovací odpal se uskutečnil na moderní fregatě Admiral Gorškov v Bílém moři, u severních břehů evropské části Ruska. Protilodní střela podle Gerasimova přesáhla osminásobek rychlosti zvuku a trefila cíl v Barentsově moři, 450 kilometrů daleko.

„Vyzbrojení našich ozbrojených sil – armády i námořnictva – nejmodernějšími, skutečně bezkonkurenčními zbraňovými systémy bezpečně zajistí obranyschopnost naší země v dlouhodobém horizontu,“ kvitoval prezident–oslavenec, narozený 7. října 1952 v Petrohradě (Leningradě).

Ironická gratulace

Narozeninový den mu jen trochu zkazily punkové aktivistky Pussy Riot, když ověsily duhovými vlajkami gayů a sexuálních menšin (LGBTQ) pět úředních budov v Moskvě: sídlo tajné služby FSB (někdejší KGB) Lubjanku, ministerstvo kultury, policejní stanici, nejvyšší soud a dokonce kancelář prezidentova štábu. Mladé ženy oblečené jako dělníci v oranžových montérkách nebudily podezření, když v držácích měnily vlajky.

„Pussy Riot gratuluje Putinovi k jeho osmašedesátinám a vyvěsil duhové vlajky na pět z nejdůležitějších vládních budov Ruska,“ napsala skupina na svůj Facebook. „Za dárek Putinovi jsme je zvolili jako symbol nedostatku lásky a svobody. Stát by se neměl komunitě LGBTQ vměšovat do života. Ale když to dělá, smí se komunita vměšovat do života státu. Sám v podobných případech rád hovoříte o symetrické odpovědi,“ vzkázaly aktivistky Putinovi a přidaly sedm požadavků na zrušení diskriminace a očerňování sexuálních menšin. Nejodvážnější je asi ten poslední: „Prohlásit 7. říjen dnem viditelnosti LGBTQ.“

 

Provokace však policii neunikla. „Korespondent Rádia Svoboda Arťom Radygin byl v centru Moskvy na několik hodin zadržen policií, když připravoval zprávu o shromáždění Pussy Riot proti státní homofobii,“ informovala redakce. Sám uvedl, že jej vyslýchali důstojníci několika služeb, v černých šatech, nepředstavili se. Sepsali s ním protokol o údajném porušení zákona o hromadných akcích i hygienických pravidlech pro prevenci covid-19. Věc řeší právníci RFE/RL.

Raketový vývoj

Raketa Cirkon není jediné ruské eso, předloni prezident Putin s velkou slávou informoval, že ozbrojené síly vyvíjejí hned šest supermoderních strategických zbraní. Zejména se chlubil, kterak se dokážou vyhnout protiraketovým systémům dneška i zítřka.

9M730 Burevestnik (česky Buřňák, což je mořský pták; NATO ji označuje Skyfall) – údajně střela s plochou dráhou letu, jež má díky experimentálnímu jadernému pohonu neomezený dolet: může i týdny jen tak poletovat, než zamíří na cíl. Západní odborníci soudí, že to byl právě nepodařený test této střely, co loni v srpnu zabilo pět zaměstnanců agentury Rosatom.

„Pracovali na extrémně pokročilých zbraních.“ Putin mluvil s rodinami mrtvých vědců

Řízený bojový blok Avangard – hypersonický „kluzák“ nesoucí jaderné hlavice, který vynese na oběžnou dráhu raketa. Oproti klasické balistické střele nemá tak předvídatelnou dráhu, může nad cílem manévrovat, podle Kremlu je nezranitelný raketovou obranou a zvládne až dvacetinásobek rychlosti zvuku. „Cílem ŘBB Avangard je protiraketový systém Spojených států rozmístěný na území Aljašky,“ vyvozují Armádní noviny. „Výtečný dárek národu k novému roku“, okomentoval Putin předloňské testy avangardu. První vstoupily do služby loni v prosinci.

RS-28 Sarmat (označení NATO SS-X-30 Satan 2) – těžká mezikontinentální balistická střela, odpalovaná ze sila. Unese až 15 jaderných hlavic či několik kluzáků Avangard a doletí prý až 35 tisíc km. Díky aktivní obraně a rychlému stoupání má být těžko odhalitelná protiraketovými systémy. První útvary ji mají obdržet příští rok.

Kh-47M2 Kinžál – balistická střela odpalovaná ze stíhačky MiG-31 nebo bombardéru Tu-22. Pozemní cíl či loď zasáhne až na vzdálenost 3000 km, nese konvenční či jadernou (až 500 kT) hlavici. Po celou dobu letu může manévrovat a vyhýbat se protiraketám. Přes dva roky už je ve službě.

Poseidon (dříve Status-6; NATO mu říká Kanyon) – Autonomní jaderná ponorka/dron. Nese zřejmě toxickou kobaltovou bombu, zabíjející hlavně vysokou radioaktivitou, která oblast zamoří na desítky let. Podle uniklých dokumentů má mít nálož o síle mnoha desítek megatun. Podle Putina bude stokrát menší než klasická ponorka a výrazně rychlejší než moderní torpéda.Také přečtěte

Vary prodaly podnikateli pozemek v lesoparku

Tenhle příběh téměř připomíná pohádku O Smolíčkovi: Jen dva prstíčky tam strčíme, jen se ohřejeme… Ale …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *