Web zprávy

Raději mlčte, ohradil se Babiš proti kritice WHO k šíření covidu

„Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet,“ uvedl premiér.

„A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ zdůraznil také Babiš.

Pražská pobočka WHO v pondělí kritizovala záměr hygienických stanic v Česku trasovat pouze vážné případy covidu-19.  „Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás (v Česku), ani kdekoliv jinde,“ varovala.

„Řešením není zastavit trasování, ale rychle navýšit kapacity a rozšířit služby, což je vždy možné,“ dodala WHO.

Změnu systému trasování kontaktů nakažených koronavirem posuzují nyní pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl v úterý agentuře ČTK, že prvotní návrh předloží do konce týdne, následně probere materiál Rada vlády pro zdravotní rizika. Do projednání návrhu se k diskutovaným změnám odmítl vyjadřovat.

Trasování jen u vážných případů. Před karanténou ochrání respirátor

„Do té doby jsou jakékoliv komentáře předčasné, počkejme si na ucelený návrh ze strany odborníků,“ napsal. K záměru trasovat pouze kontakty nemocných s příznaky a těžším průběhem onemocnění se odmítla vyjádřit také hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Babiš, který nedávno ustavené vládní radě předsedá, v pondělí po jednání tohoto orgánu a následném zasedání kabinetu uvedl, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19. Více informací by podle něj mělo být oznámeno do pátku.

Změna v dosavadní praxi by se mohla týkat také lidí, kteří používají respirátor. V případě jeho použití by po setkání s infikovaným nemuseli do karantény, naznačil Babiš, co hygienici zvažují. Podle premiéra je v karanténě velké množství lidí, kteří nemají žádné symptomy.

Méně trasuje například Nizozemsko

O změně systému trasování kontaktů nemocných s covidem-19 se mezi hygieniky diskutuje už delší dobu podle ředitele krajské hygienické stanice v Liberci a bývalého hlavního hygienika Vladimíra Valenty.

„Některé země, jako třeba Nizozemsko, které je s Českem srovnatelné jak z hlediska zajištění zdravotní péče tak počtem obyvatel, už k tomu přistoupily. Diskuse zatím probíhá, hygienici zvažují, jak k tomu přistoupit,“ řekl.

Situace je opravdu tristní, trasování nakažených nestíháme, přiznala Jágrová

Kvůli náporu nových případů má problémy s trasováním pražská hygienická stanice, vedle mediků a vojáků jí začali na dálku pomáhat i zaměstnanci hygien dalších krajů.

Ministr vnitra Jan Hamáček v úterý navrhl, že do trasování kontaktů nakažených koronavirem by se mohli zapojit policisté, pokud bude třeba dále posilovat kapacity hygienické služby.

Denní nárůst nakažených v Česku v pondělí překonal pošesté od začátku epidemie pětistovku a aktuálně nakažených je přes 8 400 lidí. Nejvýrazněji se zvýšil počet nakažených na Pelhřimovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 101 nových případů covidu-19. Druhý nejvýraznější nárůst nemocnosti eviduje Praha, kde za poslední týden připadá téměř 74 nakažených na 100 tisíc obyvatel.Také přečtěte

Nábytek do koupelny? Vybírejte praktický, s hezkým designem

První otázka, kterou byste si při zařizování koupelny měli položit, je, kolik úložného prostoru tam …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *