Web zprávy

RECENZE: Film Naděje je trochu o nemoci a hodně o životě

Jde o melodramatický, citlivý příběh ženy, která se po dvacetiletém, již značně zvětralém vztahu se starším mužem a otcem jejich šesti dětí bezprostředně po triumfální premiéře své divadelní hry a den před Vánocemi dozvídá, že má nádor na mozku.

Vše nasvědčuje tomu, že je to nález fatální. Dětem to ale teď ve vánočním čase rozhodně říct nechce, a tak jedinou oporou je jí manžel, kterého ovšem zejména v posledních letech zajímala víc práce než cokoliv jiného, až na hranici workholismu.

„Je víc o životě než o smrti, jde v něm víc o lásku než o přežití rakoviny, a to je důležité pro každého, ne jenom pro ty, kteří bojují s nemocí,“ řekla o filmu v Berlíně režisérka.

Ta je manželkou slavného norského filmaře Hanse Pettera Molanda, v jehož filmech hraje Skarsgård pravidelně (asi nejslavnější z nich jsou Aberdeen, Boj sněžného pluhu s mafií a Jít krást koně) a jsou i přátelé.

A protože Naději natočila Sødahlová na základě vlastní zkušenosti, Skarsgård v něm hraje svého dlouholetého přítele a spolupracovníka. „I když je člověk profesionál, je to přece jen divné, když předlohu zná tak dobře jako já Hanse Pettera,“ řekl o tom herec. Nicméně svou postavu zahrál s velkou uměřeností, přesvědčivostí a citem pro jemné předivo láskyplného, byť zdánlivě vyšeptalého vztahu.

Neméně skvěle hraje i Andrea Bræin Hovigová, na níž ležela tíha ztvárnit jednak postavu scenáristky a režisérky filmu, jednak smrtelně nemocnou ženu a v žádném případě nepůsobit na diváky sentimentálně ani sebelítostivě. Nepůsobí tak ani celý film, který vyvolává silné a pravdivé emoce například tím, že se všichni v rodině mají rádi. O to silněji a velmi přirozeně bez sebemenšího vydírání si divák uvědomuje možnou ztrátu.

Naděje tak je pozoruhodnou vztahovou studií nejen manželství, ale celé velké rodiny, která se musí semknout proti takovému nepříteli, jakým těžká nemoc nepochybně je. A protože to dokáže navíc i s humorem, zaslouží všichni tvůrci uznání a obdiv.

Naděje
Norsko/Švédsko 2019, 126 min. Režie: Marie Sødahlová, hrají: Andrea Bræin Hovigová, Stellan Skarsgård, Elli Rhiannon Müller Osbourne a další

Také přečtěte

Švejdar: Kontroly mezi okresy budou namátkové, ale budeme ověřovat

Budete schopni zvládnout kontroly i mezi jednotlivými okresy? Jsem přesvědčen, že to v určitém režimu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště