Web zprávy

RECENZE Gibsonovo Médium je stylisticky vybroušený sci-fi thriller


Vizionářský spisovatel William Gibson


| foto: ww.wordfest.com

A napáchají v něm leccos podvratného, ale i podnětného. Román Médium je typickou Gibsonovou prací – obsahem i stylem. Hlavní hrdinové Burton a jeho sestra Flynne přežívají na okraji společnosti a na živobytí si vydělávají testováním nové počítačové hry. Ale je to vážně hra?

Žánrově se Médium pohybuje na hraně thrilleru a sci-fi. Ocitáme se v budoucnosti, samozřejmě nijak optimistické, a Gibsonovy receptory jsou opět vyšponovány na maximum. 

Médium

Autor , ,

Hodnocení­: 80 %

Čili slangové výrazy, hypnotický styl za použití krátkých, úsečných vět a ještě úsečnějších dialogů a neochota jít čtenáři naproti. Informace jsou dávkovány průběžně, mnohdy jakoby mimochodem. Ber, kde ber, jinak se v tom digitálním řečišti klipovitě útržkovitých obrazů ztratíš.

William Gibson nemá potřebu cokoliv polopaticky vysvětlovat, píše „objektivně“, jako to kdysi prosazoval Ernest Hemingway a po něm třeba Raymond Chandler. Jako kdyby jen zaznamenával realitu, která se právě odehrává před jeho očima. V tom je největší devíza a kouzlo jeho nenapodobitelného a naštěstí nenapodobovaného stylu.

Také přečtěte

Požár střechy vyhnal lidi z domu, mrazivou noc přečkali v tělocvičně

Požár střechy domu v Chodově na Sokolovsku. | foto: HZS Karlovarského kraje „Po zpozorování požáru opustilo …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *